Prezydent: niemieckie szkoły nie zapewniają adekwatnej nauki polskiego

Polska
Prezydent: niemieckie szkoły nie zapewniają adekwatnej nauki polskiego
PAP/Jacek Turczyk

- Szkoły publiczne w Niemczech nie zapewniają nauki języka polskiego w sposób adekwatny do potrzeb, a to także wynikałoby z polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią w Monachium.

Andrzej Duda podziękował Polonii za polskie szkolnictwo, propagowanie polskości, inicjatywy, dzięki którym - jak mówił - dzieci mogą uczyć się języka polskiego, historii, tego, co dla Polaków i utrzymania polskości jest niezwykle istotne. - Nie jest jeszcze tak, jak byśmy chcieli, że w Niemczech szkoły publiczne zapewniają naukę języka polskiego w taki sposób, który byłby adekwatny do tego, co jest potrzebne, i tego, co wynika z zawartego traktatu - powiedział prezydent.

 

Będzie grupa robocza

 

Przypomniał, że 17 czerwca minie ćwierć wieku od podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. - Będziemy obchodzili 25-lecie i będziemy rozmawiali na temat wykonania tego traktatu. Także będziemy rozmawiali na temat tej kwestii - Polonii w Niemczech i na temat nauczania języka polskiego. Bo są takie elementy, w których ten traktat nie został wykonany - mówił prezydent Duda. - Mówię to z całą mocą, bo ten moment, kiedy na wysokim stopniu politycznym te tematy będziemy omawiali, zbliża się - zaznaczył.

 

Prezydent zapowiedział powstanie grupy roboczej, która będzie rozmawiała o dotychczasowym dorobku traktatowym, o tym, jak był on realizowany. - Z całą pewnością, zaręczam, że ta kwestia będzie tam bardzo mocno poruszona - zapowiedział prezydent Duda. Wyraził nadzieję na stworzenie w Monachium Instytutu Kultury Polskiej. Nawiązał także do statusu polskich nauczycieli uczących poza granicami Polski. - Z myślą o nich także chcielibyśmy wprowadzić nowe rozwiązania ustawowe zbliżające ich sytuację do sytuacji nauczycieli w Polsce - mówił.

 

PAP 

pen/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie