Polska i Niemcy zrealizują wspólny projekt humanitarny

Świat
Polska i Niemcy zrealizują wspólny projekt humanitarny
Polsat News

- Strona polska w dzisiejszych negocjacjach złożyła propozycję, abyśmy wspólnie zrealizowali projekt humanitarny w Syrii, Libanie lub Turcji. Miałaby być to np. budowa szkoły, czy szpitala. Bardzo chętnie przyjęłam tę propozycję - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel, podczas wizyty w Berlinie premier Beaty Szydło.

 - Zaproponowałam pani kanclerz, żebyśmy wspólnie podjęli polsko-niemiecki projekt humanitarny. Bardzo się cieszę, że pani kanclerz się na to zgodziła. Myślę, że to będzie dobry dowód na naszą dobrą współpracę, ale też symbol, który chcemy pokazać w UE, że to jest droga, którą państwa Unii powinny podążać rozwiązując ten trudny temat - przyznała Beata Szydło.

 

Szefowe rządów poinformowały na konferencji prasowej, że podczas rozmowy poruszyły wiele "ważnych i pilnych dla UE tematów". - Rozmawiałyśmy o wielu absorbujących nas kwestiach, takich jak przygotowanie szczytu Rady Europejskiej w przyszłym tygodniu, postulaty Wielkiej Brytanii, migracja, zbliżający się szczyt NATO w Warszawie i gazociąg Nord Stream - przyznała Merkel.

 

25-lecie podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy

 

Zarówno Szydło jak i Merkel w swoich przemówieniach podkreśliły również historyczne dla obu państw wydarzenie. - Obchodzimy szczególny rok, tzn. jubileusz 25-lecia podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie naszych państw. Z tej okazji będziemy kontynuować konsultacje międzyrządowe, a prezydenci uroczyście to wydarzenie będą obchodzić 17 czerwca - poinformowała Merkel.

 

Beata Szydło dodała, że "ta 25. rocznica pokazuje, że wspólna droga, którą podążąmy, jest drogą bardzo dobrą". - Chcemy te relacje podtrzymywać i pogłębiać. Niemcy są dla nas bardzo ważnym partnerem i sąsiadem, nie tylko jeśli chodzi o gospodarkę, ale również politykę - przyznała polska premier.

 

Zaangażowanie Polski w kryzys migracyjny

 

Szydło powtórzyła również, że "dla Polski stały mechanizm rozlokowania migrantów nie jest w tej chwili do zaakceptowania". - Będziemy jeszcze prowadzić na ten temat dyskusje - oświadczyła.

 

- Polska chce być aktywa, jeśli chodzi o pomoc humanitarną na rzecz uchodźców Stąd między innymi mój rząd podjął decyzję, że będziemy aktywnie uczestniczyć w pomocy dla Syrii - powiedziała.

 

- Przeznaczyliśmy środki finansowe. Moja obecność w Londynie na konferencji donatorów na rzecz Syrii potwierdziła, że Polska chce być tak samo aktywnym podmiotem jak inne kraje UE, w tym Niemcy - powiedziała szefowa rządu.

 

 

Polsat News

po/ptw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie