Biuro legislacyjne Sejmu krytycznie o zmianach w konstytucji proponowanych przez Kukiz'15

Polska
Biuro legislacyjne Sejmu krytycznie o zmianach w konstytucji proponowanych przez Kukiz'15
sejm.gov.pl

Biuro Legislacyjne Kancelarii Sejmu wydało "wstępną opinię" na temat projektu zmiany konstytucji przedłożonego przez posłów Kukiz'15. Opinia była gotowa już 23 grudnia jednak nie trafiła ona do posłów - poinformowało TOK FM. Tymczasem w tym tygodniu w Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie projektu.

Najważniejsza część cytowanej opinii dotyczy planu wymiany wszystkich sędziów Trybunału w ciągu 60 dni od zmiany konstytucji. Uznano, że to "budzi poważne wątpliwości w świetle konstytucyjnych zasad niezawisłości i nieusuwalności sędziów, a także zasady ciągłości działania konstytucyjnych organów państwa". To nie do Sejmu - argumentują prawnicy - należy odwołanie sędziów Trybunału. Może tego dokonać tylko "sam Trybunał lub ewentualnie inny organ władzy ustawodawczej".
 
Jeśli chodzi o poszerzenie składu TK, to sejmowi prawnicy nie oceniają samej liczby 18 (zamiast 15) sędziów. Ale wskazują, że uzasadnienie tej zmiany jest "wewnętrznie niespójne". Z jednej strony proponuje się bowiem pełną wymianę sędziów, a z drugiej 18-osobowy skład sędziowski pozwolić ma na przyjęcie w skład TK trzech sędziów wybranych w październiku i pięciu z grudnia.

Budka: PO zwróci na to uwagę
 
- Jeżeli się okaże, że rzeczywiście taka opinia istniała, a myśmy jej nie dostali, to Platforma zwróci uwagę na tę sytuację, bo jest to niedopuszczalne – powiedział polsatnews.pl poseł Platformy Obywatelskiej, były minister sprawiedliwości Borys Budka.
 
Podkreślił, że o takiej opinii nic nie wie. - W czwartek przed głosowaniem (o odrzucenie projektu w pierszym czytaniu - red) przy numerze druku projektu widoczne były tylko opinie Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Sądownictwa, I prezes Sądu Najwyższego i Prokuratora Generalnego. Na maila też nie dostałem żadnej opinii biura legislacyjnego – powiedział

Dodał jednocześnie, że "ta opinia tak naprawdę nic nie zmienia".  - Przy grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, paraliżującej Trybunał również były krytyczne opinie KRS, I prezes SN i PG, a także Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu i rządzący w ogóle nie wzięli ich pod uwagę – dodał Budka.
 
Były minister sprawiedliwości podkreślił, że Platforma Obywatelska jest przeciwko zmianom w konstytucji zaproponowanym przez klub Kukiz’15.
 
tok fm, polsatnews.pl
 
Az/prz/kan

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze