Więcej wojsk rosyjskich na Krymie. Moskwa ćwiczy gotowość bojową

Świat
Więcej wojsk rosyjskich na Krymie. Moskwa ćwiczy gotowość bojową
pda.mil.ru

- Wzmocnione zgrupowanie wojsk na Krymie oraz siły lotnictwa i obrony powietrznej do odparcia zmasowanego uderzenia powietrznego potencjalnego przeciwnika są gotowe - głosi meldunek, jaki złożył prezydentowi Władimirowi Putinowi rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Rosja zwiększyła koncentrację sił zbrojnych na Krymie w związku z ćwiczeniami Południowego Okręgu Wojskowego - zaznaczył Szojgu.

Uczestniczące w ćwiczeniach wojska Południowego Okręgu Wojskowego, a także jednostki Centralnego Okręgu Wojskowego, wojsk powietrzno-desantowych i wojskowego lotnictwa transportowego, osiągnęły pełną gotowość bojową i rozpoczęły realizowanie zadań szkolno-bojowych.

 

Szojgu melduje się w rezydencji u Putina

 

Minister Siergiej Szojgu, który stawił się w prezydenckiej rezydencji w Nowo-Ogariowie, powiedział również, że uczestniczące w ćwiczeniach wojska przemieszczono na odległości do 3 tys. kilometrów i wprowadzono na 18 poligonów.

 

Informację o przebiegu ćwiczeń przedstawił także Putinowi za pośrednictwem łącza wideo przebywający na poligonie Opuk na Krymie szef rosyjskiego sztabu generalnego Walerij Gierasimow. Według niego potwierdziły one zdolność sił zbrojnych do zapewnienia Rosji bezpieczeństwa na południowo-zachodnim kierunku strategicznym.

 

Alarmowe sprawdzanie gotowości bojowej

 

- Lotnictwo operacyjno-taktyczne dokonało przebazowania na lotniska operacyjne, gdzie sformowano ugrupowanie do realizacji zadań odparcia potencjalnego przeciwnika i przeprowadzenia zmasowanego uderzenia powietrznego. Przebazowanie dotyczyło 48 samolotów i 24 śmigłowców. Na poligony morskie wprowadzono 88 okrętów i kutrów bojowych oraz okrętów pomocniczych - powiedział Gierasimow. Poinformował również, że jednym z tematów ćwiczeń Floty Czarnomorskiej będzie dokonanie uderzenia na zgrupowania okrętów potencjalnego przeciwnika.

 

Ćwiczenia rozpoczęto w poniedziałek w ramach alarmowego sprawdzania gotowości bojowej. Jak oświadczył w czwartek Putin, praktyka takiego sprawdzania powinna być kontynuowana, gdyż uzyskała dobrą rekomendację i daje w efekcie wzrost bojowej sprawności sił zbrojnych.

 

PAP

az/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie