Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu Kukiz’15 ws. zmian w konstytucji

Polska
Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu Kukiz’15 ws. zmian w konstytucji
PAP/Rafał Guz

Za odrzuceniem projektu zmian w konstytucji, przygotowanego przez klub Kukiz’15, opowiedziało się 177 posłów, przeciwko 250, od głosu wstrzymało się dwóch. O odrzucenie go wnioskowały Nowoczesna i PSL. Projekt dotyczy Trybunału Konstytucyjnego i zakłada m.in. zwiększenie liczby sędziów z 15 do 18. Projekt trafił do dalszych prac w sejmowej komisji ustawodawczej.

Pierwsze czytanie złożonego w grudniu ub.r. projektu zmian w ustawie zasadniczej odbyło się w środę. Kluby PO, PSL i Nowoczesna krytycznie oceniły projekt, pod którym oprócz posłów Kukiz'15, podpisali się także posłowie PiS. Pozytywnie do propozycji Kukiz'15 odniósł się tylko klub PiS.


Projekt przewiduje: wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności z konstytucją ustawy o TK przez Sąd Najwyższy. W projekcie znalazł się również zapis mówiący o tym, że kadencja sędziów TK wybranych przed dniem wejścia w życie tej ustawy wygasa w ciągu 60 dni; w ich miejsce mają zostać powołani nowi sędziowie.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze