"Ogród rozkoszy ziemskich" Hieronima Boscha w wersji interaktywnej

Kultura
"Ogród rozkoszy ziemskich" Hieronima Boscha w wersji interaktywnej
Museo del Prado

Najsłynniejszy tryptyk niderlandzkiego malarza z przełomu XV i XVI wieku został udostępniony miłośnikom artysty w wersji interaktywnej. Dzieło Hieronima Boscha można zobaczyć na specjalnie przygotowanej stronie internetowej, która pozwala powiększyć każdy fragment obrazu i wysłuchać komentarza lektora.

"Ogród rozkoszy ziemskich" lub "Tysiącletnie królestwo" (nid. Tuin der lusten ) został wykonany ok. 1500 roku w technice olejnej na desce o wymiarach 2,2 x 3,9 metra.


Dzieło Hieronima Boscha przedstawia biblijne stworzenie świata, a także wpływ grzechu oraz zła na ludzi. Obraz podzielony jest na trzy części: Eden, Ogród rozkoszy ziemskich i Piekło, zaś po zamknięciu skrzydeł tryptyku ukazuje się moment stworzenia Ziemi przez Boga wyobrażonej jako płaski ląd unoszący się na wodzie.

 

"Jheronimus Bosch, Touched by the Devil"


Obraz zamówił prawdopodobnie Hendrick III van Nassau lub został zakupiony do jego gabinetu osobliwości. W 1517 wisiał w jego rezydencji na wzgórzu Coudenberg w Brukseli. Po konfiskacie dóbr Wilhelma Milczącego obraz stał się własnością Don Fernanda, syna księcia Alba, a po jego śmierci znalazł się w zbiorach Filipa II.

 

Obraz znajduje się obecnie w muzeum Prado w Madrycie.


Interaktywna strona jest częścią holenderskiego projektu, w ramach którego zrealizowany został także dokumentalny film "Jheronimus Bosch, Touched by the Devil" w reżyserii Pietera van Huystee'a oraz trójwymiarowa wystawa, której premierę zaplanowano na marzec.


Interaktywną wersję "Ogrodu rozkoszy ziemskich" można zobaczyć tutaj.

 

legalnakultura.pl, polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie