MSW Turcji: zakończono operację przeciwko kurdyjskim bojownikom w Cizre

Świat
MSW Turcji: zakończono operację przeciwko kurdyjskim bojownikom w Cizre
PAP/EPA/CEM Turkel

W mieście Cizre na południowym wschodzie Turcji zakończyła się operacja przeciwko bojownikom kurdyjskim - poinformował dziś resort spraw wewnętrznych w Ankarze. W akcji zginęły dziesiątki bojowników kurdyjskich, żołnierzy, policjantów i cywilów. Resort dodał, że przez jakiś czas ma tam jednak obowiązywać jeszcze godzina policyjna.

W Cizre i innych zamieszkanych głównie przez Kurdów miastach i rejonach godzinę policyjną wprowadzono w grudniu, kiedy siły bezpieczeństwa walczyły z radykałami powiązanymi z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), którzy wznosili barykady, kopali okopy i dokonywali zamachów bombowych.

 

Ofensywa przeciwko PKK

 

Armia podjęła w połowie grudnia w południowo-wschodniej Turcji ofensywę przeciwko PKK, wdając się w miastach w walki z będącym jej przybudówką Patriotycznym Rewolucyjnym Ruchem Młodzieżowym (YDG-H).

 

PKK, która domaga się większej autonomii dla Kurdów w Turcji, jest uznawana przez UE i USA za organizację terrorystyczną. Bojownicy tej organizacji chwycili za broń w 1984 roku i szacuje się, że od tego czasu konflikt kurdyjsko-turecki pociągnął za sobą ok. 40 tys. ofiar śmiertelnych, głównie kurdyjskich rebeliantów.

 

PAP

wj/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie