Morawiecki o 500+: pomysły opozycji urągają matematyce
Z punktu widzenia budżetowego nie ma za wielkiej różnicy, czy odliczymy pieniądze od podatku, czy zapłacimy za dziecko. To urąga podstawowej matematyce - powiedział o pomysłach opozycji ws. ustawy 500+ w programie Gość Wydarzeń Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju.
- Opozycja, która krytykowała wcześniej ten projekt, jeszcze jako strona rządowa, nagle w ostatniej chwili przypomniała sobie, że jednak warto wesprzeć polskie dzieci i zaproponowała kolejny wariant (ustawy - przyp. red.), zaprzeczając sama sobie - kontynuował Morawiecki.
Wicepremier odpowiedział także na zarzuty opozycji, która uważa, że Prawo i Sprawiedliwość w kampanii wyborczej obiecywała 500 zł na każde dziecko. - Nigdy takiej obietnicy nie było. Wystarczy sprawdzić brzmienie zapisu w programie. Pragnę zauważyć, że to jedna z najszybciej uchwalonych ustaw w ostatnich latach o tym ciężarze gatunkowym - stwierdził.
Kompromis ws. podatku handlowego
Morawiecki przyznał, że rząd rzeczywiście uwzględni uwagi środowiska handlowców ws. podatku handlowego. - W obu sytuacjach mocno nastawiliśmy radary na słuchanie społeczeństwa. W pierwszym przypadku (ustawa 500+ - przyp. red.) nie było kontrowersji, więc ustawa przeszła. W tym drugim przypadku (podatek handlowy - przyp. red.) rzeczywiście od samego początku podkreślamy, że trzeba skonsultować się bardzo szeroko. Warto uświadomic sobie, że we Francji tego typu podatek funkcjonuje od 1972 roku, w Niemczech również od wielu lat. My nie wdrażamy niczego nowego - mówił wicepremier i dodał, że rządowi "zależy na promocji handlu jako takiego" i patrzy się na niego "priorytetowo, biorąc pod uwage argumenty wszystkich stron, i stąd ewolucja".
- Wczoraj była merytoryczna debata w KPRM, gdzie pani premier i minister finansów zaprosili handlowców z różnych grup. Na tym polegają konsultacje społeczne i to była przyczyna proponowania nowych rozwiązań i one beda bardziej akceptowalne dla wszystkich - przyznał minister rozwoju. Morawiecki pytany, dlaczego wcześniej rząd ogłosił tak krytykowany plan, stwierdził: - Tak wygląda tworzenie prawa.
Polska "w oku cyklonu rewolucji"
Minister wyjaśnił także, czym jest słynny "Plan Morawieckiego", o którym mówił na początku lutego Jarosław Gowin. - Rzeczywiście, przygotowujemy plan gospodarczy, który ma na celu pobudzić polską przedsiębiorczość, zbudować mocniejsze impulsy rozwojowe, m.in. przez mobilizację kapitału. Polska nie potrafiła go do tej pory mobilizować. W ramach programu na pewno będziemy proponowali mechanizmy promowania polskiego eksportu, promowania przedsiębiorczości, ale również mobilizowania kapitału do dużych przedsięwzięć o charakterze industrialnym - wytłumaczył Morawiecki.
- Dzisiaj jest czwarta rewolucja przemysłowa, często określana jako cyfrowa. Chcemy być w oku cyklonu tej rewolucji. Chcemy budować przemysl przyszłości - dodał.
Ustawa o 500+ przeszła przez Sejm
Za - 261 posłów, przeciw - 43, wstrzymało się - 140. Sejm uchwalił w czwartek ustawę wprowadzającą program 500+. Głosowanie poprzedziła gorąca dyskusja. Padły m.in. argumenty o "dyskryminacji części dzieci". - To dobra propozycja dla rodzin - odpowiadała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Świadczenie mają wypłacać urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Wniosek o świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania. Resort rodziny chce, by pieniądze było wypłacane od kwietnia, jednak każda gmina będzie miała maksymalnie trzy miesiące na wydanie tego świadczenia.
Polsat News
Czytaj więcej
Komentarze