Korea Północna: wszyscy południowokoreańscy pracownicy opuścili strefę przemysłową Kaesong

Świat
Korea Północna: wszyscy południowokoreańscy pracownicy opuścili strefę przemysłową Kaesong
PAP/EPA/Kim Chul-Soo

Informację przekazały władze Korei Południowej. Obywatele tego kraju stanowią grupę 280 pracowników strefy przemysłowej. Kilka godzin wcześniej Pjongjang ogłosił Kaesong strefą kontroli wojskowej.

Strefa Kaesong, położona około 50 km na północny zachód od Seulu, została uruchomiona w 2004 roku dzięki kapitałowi południowokoreańskiemu. Dla Korei Płn. jest ona ważnym źródłem dewiz, Korea Płd. korzysta z kolei z taniej, lecz wykwalifikowanej siły roboczej.  Firmy południowokoreańskie rocznie generują równowartośćłącznie około 100 milionów dolarów, które trafiają do pracowników z Korei Północnej.

 

Seul zawiesza działalność w Kaesongu

 

W odpowiedzi na przeprowadzenie na początku stycznia przez Koreę Płn. czwartej próby nuklearnej i wystrzelenie w ostatni weekend rakiety dalekiego zasięgu władze w Seulu poinformowały w środę, że całkowicie zawieszają swoją działalność w Kaesongu.

 

Seul tłumaczył, że nie chce, by południowokoreańskie inwestycje w tym miejscu były wykorzystywane przez Pjongjang do finansowania rozwoju programu jądrowego i rakietowego.

 

Pjongjang: "to wypowiedzenie wojny"

 

Pjongjang nazwał południowokoreańską decyzję o zawieszeniu działalności w Kaesongu "wypowiedzeniem wojny". Korea Płd. "doświadczy tego, jakie katastrofalne i bolesne konsekwencje będą się wiązały z jej działaniami" - dodano.

 

W reakcji na decyzję Południa władze Korei Płn. ogłosiły Kaesong strefą kontroli wojskowej. Oznajmiono też, że zamrażane są tam wszystkie aktywa, w tym sprzęt i produkty wytwarzane przez południowokoreańskie firmy. Południowym Koreańczykom nakazano opuszczenie strefy. Pjongjang ogłosił również zerwanie dwóch kluczowych połączeń telefonicznych z Seulem, tzw. gorących linii.

Zawieszenie operacji w Kaesongu jest najostrzejszym posunięciem ze strony władz w Seulu; odcina to Koreę Północną od twardej waluty - zwraca uwagę południowokoreańska agencja Yonhap. Ministerstwo finansów Korei Płd. zapowiedziało, że rząd wypłaci odszkodowania swym firmom, które działały w strefie.

 

W kwietniu 2013 roku władze Korei Płn. zamknęły Kaesong na około cztery miesiące, co było reakcją Pjongjangu na stawiane mu przez wspólnotę międzynarodową zarzuty forsowania zbrojeń nuklearnych. Pjongjang tłumaczył wówczas, że zamyka Kaesong w związku ze wzrostem napięcia z powodu manewrów wojskowych Korei Płd. i USA.

 

PAP

wj/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie