Chcą nagrać piosenki o Tadeuszu Kościuszce. Z okazji 200. rocznicy śmierci

Kultura
Chcą nagrać piosenki o Tadeuszu Kościuszce. Z okazji 200. rocznicy śmierci
Pomnik Tadeusza Kościuszko (Plac Wolności) - Łódź, fot. Flickr/David Berkowitz

Nagranie wszystkich piosenek poświęconych Tadeuszowi Kościuszce z okazji zbliżającej się 200. rocznicy jego śmierci proponuje Waldemar Domański z Biblioteki Polskiej Piosenki w Krakowie. Jak podaje, istnieje 61 takich utworów. - Żaden król, wódz, generał czy Napoleon nie miał tylu utworów poświęconych sobie i swojemu dziełu - powiedział Domański.

- Kościuszko doczekał się 61 utworów, związanych z nim lub Insurekcją - oświadczył. Jego zdaniem, "warto byłoby uświetnić ich nagraniem zbliżającą się 200. rocznicę śmierci Kościuszki".

 

W zamyśle pomysłodawcy płyta z piosenkami o Kościuszce z dołączonym do niej albumem, mogłaby przypomnieć jego sylwetkę, barwną biografię i nowoczesne poglądy. - To najbardziej krakowski bohater narodowy, który połączył dwa kontynenty. Jest znany i czczony w USA i na całym świecie. Był zwolennikiem zniesienia niewolnictwa, przyjacielem Indian, zwolennikiem rozdziału państwa od Kościoła. Warto przypomnieć takiego człowieka, który bratał się z chłopami i próbował uratować ten kraj, występując przeciwko Moskalom - uważa Domański.

 

Biblioteka Polskiej Piosenki zaprasza do współpracy

 

- Jesteśmy w stanie zgromadzić te wszystkie utwory, odnaleźć, wydrukować, zamieścić na stronie Biblioteki Polskiej Piosenki, stwarzając okazję muzykom, by z tego skorzystali i podjęli wyzwanie - zadeklarował, zapraszając muzyków do projektu.

 

Informacje o utworach poświęconych Tadeuszowi Kościuszce pochodzą ze "Złotej Księgi Pieśni Polskich" Zbigniewa Adrjańskiego. Są to w dużej mierze już zapomniane lub całkowicie nieznane pieśni, marsze, mazurki, pobudki i inne utwory, nierzadko pisane do melodii znanych utworów. Ta ilość utworów obrazuje w jaki sposób otoczenie Tadeusza Kościuszki starało się przy pomocy piosenki dotrzeć do niepiśmiennych powstańców.

 

- Nasza propozycja jest wstępem do kolejnych prac nad tym prekursorskim wydawnictwem. Jesteśmy na początku gigantycznej pracy. Zarówno postać Naczelnika, jak i Insurekcja Kościuszkowska, a zwłaszcza wątki około-muzyczne zasługują na tego rodzaju opracowanie - deklarują twórcy Biblioteki Polskiej Piosenki.

 

Obchody pod patronatem UNESCO

 

Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki został powołany 1 stycznia 2007 roku na mocy uchwały Rady Miasta Krakowa. Biblioteka zajmuje się dokumentowaniem zapisów polskiej piosenki i udostępnianiem zgromadzonych zbiorów oraz organizowaniem w Krakowie publicznych "Lekcji śpiewania" - do tej pory odbyło się ich ponad 60. Z inicjatywy BPP we wrześniu ub. r. Bawaria przekazała Polsce prawa autorskie do melodii "Czerwone maki na Monte Cassino".

 

Przypadające w 2017 r. obchody 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki zostały objęte patronatem UNESCO. Tadeusz Kościuszko (1746-1817) był dowódcą i politykiem, Najwyższym Naczelnikiem insurekcji 1794 roku oraz bohaterem walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Zmarł w Szwajcarii. W 1818 trumna z jego zabalsamowanym ciałem została sprowadzona do kraju oraz złożona w krypcie na Wawelu.

 

Insurekcja Kościuszkowska uważana jest za ostatnią próbę ratowania I Rzeczypospolitej. Trwała od 24 marca do 16 listopada 1794 roku i objęła swym zasięgiem prawie wszystkie dzielnice ówczesnego państwa polskiego.

 

Kluczowymi wydarzeniami powstania były: wygrana bitwa pod Racławicami 4 kwietnia, ogłoszenie 7 maja tzw. Uniwersału Połanieckiego, przegrana bitwa pod Maciejowicami 10 października i rozwiązanie wojsk powstańczych 16 listopada pod Radoszycami.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze