Berlinale 2016. Polski akcent na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie

Kultura
Berlinale 2016. Polski akcent na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie
Polsat News

Rozpoczął się 66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. Filmy z Konkursu Głównego oceni jury pod przewodnictwem utytułowanej amerykańskiej aktorki filmowej, telewizyjnej i teatralnej Meryl Streep. Obok niej zasiądzie m. in. polska reżyser Małgorzata Szumowska. Festiwal zakończy się 21 lutego.

Wszystkie filmy, które biorą udział w konkursie, pojawiają się na ekranie po raz pierwszy. Wśród 23 tytułów z całego świata znajdziemy polski akcent - "Stany Zjednoczone Miłości" Tomasza Wasilewskiego.

 

Film opowiada historie czterech kobiet, żyjących w Polsce we wczesnych latach 90-tych. Podczas festiwalu odbędzie się jego światowa premiera.

 

Polska reżyser w jury

 

W jury festiwalu zasiada Małgorzata Szumowska. Polka w zeszłym roku na Berlinale otrzymała nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera za film "Body/Ciało", w którym zagrali m.in. Janusz Gajos i Maja Ostaszewska.

 

Przewodniczącą jury tegorocznej edycji Berlinale będzie amerykańska aktorka Meryl Streep. Resztę składu - oprócz polskiej rezyser - uzupełniają: Clive Owen, Alba Rohrwacher, Brigitte Lacombe, Nick James i Lars Eidinger.

 

Polsat News, fot. PAP/EPA/Joerg Carstensen

 

mr/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze