7 niesamowitych miast w Polsce wg. Skyscanera

Kultura
7 niesamowitych miast w Polsce wg. Skyscanera
Przemyśl, fot. Flickr/Andrzej Gdula/CC BY 2.0

Jedna z największych na świecie stron internetowych służąca do wyszukiwania połączeń lotniczych - Skyscaner - wyróżniła siedem najbardziej niezwykłych miast w Polsce. Turysta powinien odwiedzić je podczas pobytu nad Wisłą. Autorzy wskazują na nieoczywiste punkty na turystycznych szlakach - Przemyśl, Olsztyn, Słupsk, Kielce, Lublin, Płock i Świdnicę.

Skyscanner uprzedza, że lista jest subiektywna, ale zapewnia, że wyróżnione przez serwis miasta zasługują na zainteresowanie, gdyż urzekają lokalnym klimatem.

 

W Przemyślu Skyscanner zachęca do odwiedzenia urokliwych zakątków w okolicy archikatedry oraz podzamcza. Poleca wybranie się na ulice Franciszkańską i Kazimierza Wielkiego, na której zaleca skosztowanie znanych w okolicy lodów. Na rynku Skyscaner wskazuje ławeczkę z figurą Józefa Szwejka, postawioną na cześć dzielnego wojaka z powieści Jaroslava Haška.

 

Olsztyn - miasto pośród 15 jezior może się pochwalić najpiękniej położonym kampusem w Polsce. Autorzy opracowania zwracają uwagę, żę Olsztyn świetnie wykorzystuje walory przyrodnicze i wpisuje je w klimat miasta. Las Miejski, Promenada nad Jeziorem Długim oraz Park Centralny nad rzeką Łyną czekają na spacerowiczów i rowerzystów z całego świata.


Leżący niespełna dwadzieścia kilometrów od morza Słupsk nie zawsze jest punktem docelowym turystycznych wypraw. Tymczasem jest sporo miejsc, które warto w Słupsku zobaczyć: secesyjne kamienice, stuletnia drewniana winda, mroczna Baszta Czarownic, w której więziono oskarżone o czary kobiety.

 

Po odnowieniu rynku Kielce budzą coraz większy zachwyt przyjezdnych. W okresie letnim ogródkowe knajpki tętnią życiem. Z zabytków klasycznych serwis zachęca do obejrzenie Pałacu Biskupów Krakowskich z okresu wczesnego baroku. Bardziej aktywnych zachęca do spacerów po Kadzielni, gdzie znajduje się amfiteatr, w którym odbywają się koncerty, na przykład coroczny Sabat Czarownic, czyli widowisko nawiązujące do legend o spotkaniach wiedźm na górze Łysicy w pobliskich Górach Świętokrzyskich.

 

Największym miastem w zestawieniu jest Lublin. Nic więc dziwnego, że polecany jest bogaty repertuar teatralny i szeroka oferta kulturalna. Lubelskie Stare Miasto kusi pięknymi kamienicami, ciekawymi knajpkami i tajemniczymi zaułkami, jak ul. Jezuicka. Podróżni lubiący alternatywne formy zwiedzania mogą z przewodnikiem przejść liczącą niemal trzysta metrów podziemną trasę turystyczną.

 

Płock - to najstarsze miasto Mazowsza, do niedawna znane głównie z przemysłu chemicznego. Okazuje się, że ma atuty i może zachęcić do przyjazdu nie tylko miłośników historii i rzecznych widoków. Na Wzgórzu Tumskim wznosi się bazylika katedralna, która należy do najważniejszych zabytków Płocka, dość charakterystycznym obiektem jest także budynek ratusza.

 

Jedynym reprezentantem Dolnego Śląska w zestawieniu jest Świdnica. Miasto jest też jednocześnie najmniejsze w tym zestawieniu. Przekonuje do siebie podróżnych urokliwymi kamienicami i pięknym rynkiem. Świdniczanie chwalą się, że należy on do jednych z ładniej iluminowanych w Polsce.

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie