W Chile zatrzęsła się ziemia

Świat
W Chile zatrzęsła się ziemia
PAP/EPA/USGS

Do trzęsienia ziemi o sile 6,3 w skali Richtera doszło we wtorek wieczorem w środkowej części Chile - poinformowały amerykańskie służby sejsmologiczne. Epicentrum znajdowało się na chilijskim wybrzeżu Oceanu Spokojnego, 98 km na południe od miasta Coquimbo. Nie spowodowało prawdopodobnie poważniejszych strat materialnych i ofiar w ludziach - poinformowały władze w Santiago.

Rzecznik chilijskiej floty morskiej oświadczył, że władze wojskowe nie spodziewają się tsunami po trzęsieniu.

 

Wybrzeże chilijskie wchodzi w skład tzw. pierścienia ognia na Oceanie Spokojnym (Pacific Rim of Fire), który jest strefą częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych. Ocenia się, że w tym pasie sejsmicznym zdarza się około 81 proc. większych trzęsień ziemi w skali całego globu.

 

W 2010 r. w Chile miało miejsce trzęsienie o sile 8,8 w skali Richtera, które pociągnęło za sobą 500 ofiar śmiertelnych i zniszczenie 220 tys. domów.

 

Chile jest krajem, w którym odnotowano najsilniejsze spośród wszystkich trzęsień zaobserwowanych przez US Geological Survey (USGS). W 1990 roku doszło tam do trzęsienia o sile 9,5 w skali Richtera.

 

PAP

Az
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie