Rada Nadzorcza PGNiG powołała sześcioosobowy zarząd spółki

Biznes
Rada Nadzorcza PGNiG powołała sześcioosobowy zarząd spółki
Polsat News

Piotr Woźniak został powołany na stanowisko prezesa firmy. Wiceprezesami będą Bogusław Marzec, który zajmie się finansami, Janusz Kowalski będzie odpowiadał za sprawy korporacyjne, Łukasz Kroplewski za rozwój, a Maciej Woźniak za sprawy handlowe.

Spółka poinformowała również, że Waldemar Wójcik, wybrany przez pracowników w kwietniu 2014 roku, nadal pełni funkcję wiceprezesa zarządu, a zatem zarząd PGNiG liczy 6 osób. Kadencja rozpocznie się 11 lutego 2016 roku i zakończy 30 grudnia 2016 roku.

 

59-letni geolog Piotr Woźniak, jako tymczasowy prezes PGNiG, kierował spółką od 11 grudnia 2015 r., kiedy to odwołano poprzedni zarząd z prezesem Mariuszem Zawiszą.

 

W prowadzeniu spółki pomagali mu trzej prokurenci - Bogusław Marzec, Janusz Kowalski i Maciej Woźniak. Po ogłoszeniu 8 stycznia konkursu na stanowiska w zarządzie gazowego potentata na rynku spekulowano, że mają oni duże szanse na objęcie stanowisk w zarządzie spółki. PGNiG w komunikacie podała, że wypowiedzieli prokury z dniem 10 lutego 2016 roku.

 

"Jednym z najważniejszych zadań jest stabilizacja portfela importowego"

 

Woźniak kierował resortem gospodarki w rządzie PiS w latach 2005-2007, potem w latach 2011-2013 był wiceministrem środowiska i Głównym Geologiem Kraju. Wcześniej - w latach 2000-2002 - był wiceprezesem zarządu PGNiG odpowiadającym za handel i restrukturyzację. Pod koniec grudnia w rozmowie, pytany o plany spółki, powiedział, że jednym z najważniejszych zadań jest stabilizacja portfela importowego.

 

- Powinniśmy podążać za modelem charakterystycznym dla państw zachodnich, jeśli chodzi o źródła i kierunki dostaw. Należy wrócić do pomysłu budowy rurociągu, którym moglibyśmy sprowadzać gaz ze złóż na Morzu Północnym. To jest rejon, który jest stabilnym źródłem dostaw gazu w Europie od wielu lat. Dodatkowo, projekt budowy rurociągu dającego Polsce dostęp do gazu ze złóż na Morzu Północnym pozwoli GK PGNiG na wykorzystanie naturalnych synergii pomiędzy segmentami grupy - podkreślał Woźniak.

 

Jak wyjaśnił, miał na myśli "sprowadzanie na polski rynek gazu, który PGNiG wydobywa na norweskim szelfie kontynentalnym". - Taka możliwość byłaby kolejnym argumentem przemawiającym za rozwojem należącego do PGNiG portfela upstream w tym regionie, co zresztą dotychczas wpływało pozytywnie na wyniki firmy - dodał.

 

Nad kontraktem na import gazu z Norwegii Woźniak pracował jako doradca premiera Jerzego Buzka. Po przejęciu władzy przez SLD kontrakt został anulowany. Na początku lutego tego roku Woźniak uczestniczył w wizycie premier Beaty Szydło w Norwegii. Premier mówiła wtedy dziennikarzom, że rząd bardzo poważnie traktuje dywersyfikację źródeł energii, a gazociąg z Morza Północnego do Polski ma jej zdaniem szansę na realizację w niedalekiej przyszłości.

 

PAP

wj/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie