Porażka Clinton w prawyborach w New Hampshire. Wśród Republikanów wygrywa Trump

Świat
Porażka Clinton w prawyborach w New Hampshire. Wśród Republikanów wygrywa Trump
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Na podstawie sondaży exit polls oraz pierwszych spływających wyników, telewizja CNN przewiduje, że w zakończonych we wtorek o godz. 20 czasu lokalnego prawyborach w stanie New Hampshire wygrali miliarder Donald Trump oraz senator z Vermont Bernie Sanders. Szef sztabu Hillary Clinton Robby Mook potwierdził w oświadczeniu dla telewizji PBS, że była Pierwsza Dama poniosła porażkę w New Hampshire.

Zgodnie z przewidywaniami CNN w New Hampshire potwierdziły się sondaże i prawybory wśród kandydatów ubiegających się o prezydencką nominację Partii Republikańskiej wygrał w New Hampshire miliarder i populista Donald Trump. Natomiast po stronie Demokratów wygrał je obiecujący "polityczną rewolucję" i określający się jako socjalista senator z Vermont Bernie Sanders, który pokonał Hillary Clinton.

 

Była szefowa dyplomacji Hillary Clinton pogratulowała zwycięstwa w prawyborach w New Hampshire swemu rywalowi w walce o nominację prezydencką Demokratów senatorowi Berniemu Sandersowi i zapowiedziała, że będzie dalej walczyć "o każdy stan i każdy głos".

 

Niespodziewany wicelider

 

Gubernator z Ohio John Kasich, walczący o nominację Partii Republikańskiej (GOP) w wyborach prezydenckich, zajął drugie miejsce, zaraz po miliarderze Donaldzie Trumpie, w prawyborach, jakie odbyły się we wtorek w New Hampshire - podała telewizja CNN.

 

Według wciąż niepełnych wyników, Kasich uzyskał - jak szacuje CNN - 16 proc. głosów wyborców Partii Republikańskiej (Grand Old Party, GOP), zajmując drugie miejsce spośród jej 10 kandydatów w prawyborach w New Hampshire. Pierwsze miejsce, tak jak przewidywały sondaże, zajął miliarder i populista Donald Trump, uzyskując około 35 proc. głosów, a trzecie - ultrakonserwatywny senator z Teksasu Ted Cruz.

 

Zwolennik Obamacare i porozumienia ponadpartyjnego

 

Gubernator Kasich zabiega o centrowy i umiarkowany elektorat Partii Republikańskiej, wyróżniając się na tle swych rywali apelami o ponadpartyjną współpracę między Republikanami a Demokratami. Jest zwolennikiem reformy prawa imigracyjnego mającej umożliwić nielegalnym imigrantom w USA zalegalizowanie pobytu w USA. Jako jedyny z kandydatów GOP nie zapowiada uchylenia reformy służby zdrowia tzw. Obamacare.

 

W bardzo konserwatywnym stanie Iowa, który głosował tydzień temu jako pierwszy w prawyborach, Kasich zdobył zaledwie 1 proc. poparcia.

 

PAP

Az

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze