Państwo Islamskie wysłało do Europy 60 terrorystów. Mają przeprowadzić zamachy

Świat
Państwo Islamskie wysłało do Europy 60 terrorystów. Mają przeprowadzić zamachy
YouTube

Bojownicy trafili na kontynent europejski jesienią zeszłego roku. 20 z nich było zaangażowanych w atak terrorystyczny przeprowadzony 13 listopada ubiegłego roku w Paryżu - dowiedziała się stacja CNN. 40 terrorystów nadal pozostaje w ukryciu.

Zdaniem informatorów, na których powołuje się CNN, bojownicy mają przeprowadzić zamachy m. in. w Londynie, Paryżu, Berlinie i jednym z dużych miast Belgii.


Amerykańska stacja twierdzi, że o przybyciu dżihadystów na kontynent wiedziały służby wywiadowcze europejskich krajów. Teraz mają obawiać się, że terroryści są w trakcie przygotowywania kolejnych ataków.

 

5 mln dolarów za głowę Adnaniego


Przywódcą wysłanych do Europy bojowników ma być Abu Mohammed al-Adnani, wynika ze źródeł stacji. To jeden z najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie. Ma on być odpowiedzialny za planowanie ataków. Amerykański Departament Stanu wyznaczył w zeszłym roku za jego głowę nagrodę w wysokości 5 mln dolarów. Adnani miał zostać ranny podczas nalotu sił amerykańskiej koalicji na irackie miasto Barwanah na początku tego roku. Pozostaje jednak żywy.


CNN informowało wcześniej, powołując się na źródło w amerykańskim rządzie, że zagrożenie terrorystyczne w Europie jest "wysokie, jak nigdy dotąd". Według Europolu jest ono najwyższe od ponad dekady.

 

CNN

am/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie