Neumann: bałaganu PiS nie będziemy sprzątać zmieniając konstytucję

Polska

- Platforma nie poprze propozycji klubu Kukiz'15 w sprawie zmian konstytucji dotyczących Trybunału. Nie ma sensu naprawianie każdego bałaganu, jaki zrobi PiS w każdej dziedzinie życia, zmianami konstytucji - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" szef klubu PO Sławomir Neumann. Podał warunki, pod jakimi PO zgodzi się na "przegląd" konstytucji i zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym.

-  Nie wydaje nam się rzeczą sensowną zmiana konstytucji tylko dlatego, że PiS nabroił i mamy pat konstytucyjny w Trybunale. Naszym zdaniem, prezydent łamie konstytucję, nie przyjmując ślubowania od trzech prawidłowo wybranych sędziów przez poprzedni parlament, i prędzej czy później za to odpowie - stwierdził Neumann.

 

"Przegląd konstytucji może w przyszłym roku"

 

Zadeklarował, iż Platforma może rozpocząć wspólnie z Prawem i Sprawiedliwością przegląd konstytucji, gdy sprawa Trybunału będzie zamknięta, czyli prezydent powoła trzech wcześniej wymienionych sędziów, TK będzie pracował w 15-osobowym składzie i wszystkie strony w parlamencie przyjmą, że jego wyroki są niepodważalne.

 

- Może dobrym terminem na taki przegląd jest przyszły rok, kiedy minie 20 lat od uchwalenia ustawy zasadniczej - zastanawiał się Neumann.

 

Kolejnym warunkiem stawianym przez największą partię opozycyjną jest uszanowanie kadencyjności już wybranych sędziów. - Nie możemy jej przerywać w połowie albo na początku. Powinniśmy umówić się, że te rozwiązania wejdą za pięć, sześć lat i wtedy ma to jakiś sens. Daje to gwarancje, że państwo przestrzega praw jednostki - argumentował Neumann.

 

Prowadząca program Dorota Gawryluk zapytała o ocenę propozycji klubu parlamentarnego Kukiz'15, by sędziów wybierali posłowie większością 2/3 głosów. - Włochy są takim przykładem, że chyba 30 głosowań było potrzebnych, żeby wybrać sędziów - odpowiedział Neumann.

 

"Pomożemy PiS znaleźć oszczędności w budżecie na każde dziecko"

 

Szef klubu PO odniósł się również do programu 500+. - Mówimy, że jeśli  PiS chce taki program wprowadzić, to zróbmy to uczciwie i sprawiedliwie: na każde dziecko. To wymaga pilnowania budżetu. Na inne programy nie starczy już pieniędzy i mówimy to uczciwie. Ale jeśli PiS chce dać na każde dziecko 500 zł, to pomożemy. Będziemy pracować z nimi przy kolejnym budżecie, żeby te pieniądze się znalazły. Jeżeli jednak PiS mówi, że chce dać pieniądze na każde dziecko, a oszukuje, to też o tym mówimy - podkreślił Neumann.

 

Według polityka Platformy, po tym jak w czwartek PiS przegłosuje ustawę o 500 zł na dziecko, "wykluczonych" zostanie 3 mln dzieci. - Nie wolno ich dzielić na lepsze i gorsze. W piaskownicy spotka pani matki z dziećmi , gdzie część tych dzieci będzie dostawała 500 zł, a druga część nie dostanie - powiedział.

 

Trybunał Konstytucyjny według Kukiz’15

 

Dziś w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu zmian w konstytucji o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa klubu Kukiz’15. Zakłada on, że wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności z konstytucją ustawy o TK przez Sąd Najwyższy.

 

W propozycjach Kukiz'15 znalazł się również zapis o tym, że kadencja sędziów wybranych przed dniem wejścia w życie tej ustawy wygasa w ciągu 60 dni. W ich miejsce mają zostać powołani nowi sędziowie.

 

Dziś odbyło się pierwsze czytanie projektu w Sejmie. Szanse na przegłosowanie go są niewielkie. PiS i Kukiz'15 nie mają wymaganej większości do zmiany konstytucji, a Platforma Obywatelska, Nowoczesna i PSL zadeklarowały, że zmian nie poprą. Projekt negatywnie oceniła m.in. Naczelna Rada Adwokacka.

ml/hlk/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie