Francja: szef MSZ odchodzi z rządu

Świat
Francja: szef MSZ odchodzi z rządu
PAP/EPA/Patrick Seeger

Zgodnie z oczekiwaniami francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius poinformował, że odchodzi z rządu. W najbliższych dniach nastąpią szersze zmiany we francuskim gabinecie. Prezydent Francois Hollande jeszcze w środę ma ogłosić, że nominuje Fabiusa na przewodniczącego Rady Konstytucyjnej, czuwającej nad zgodnością ustaw z konstytucją. Kadencja szefa Rady jest dziewięcioletnia.

69-letni Fabius powiedział dziennikarzom, że po raz ostatni uczestniczył w cotygodniowym posiedzeniu rządu. Wspomniał o swoich dwóch "wielkich sukcesach" na czele dyplomacji, w kontekście poważnych międzynarodowych kryzysów: grudniową konferencję klimatyczną COP 21 i zawarcie w lipcu ubiegłego roku porozumienia nuklearnego z Iranem.

 

Fabius był szefem MSZ od 2012 roku. Jako możliwych następców Fabiusa wskazuje się byłą partnerkę życiową prezydenta Francois Hollande'a, minister ds. ekologii i energetyki Segolene Royal lub byłego premiera Jean-Marca Ayrault.

 

Odświeżenie niepopularnego rządu

 

Komentatorzy wskazują, że przetasowania stanowią okazję dla Hollande'a na odświeżenie niepopularnego rządu i poprawę bardzo słabych notowań przed wyborami prezydenckimi w 2017 roku. Pojawiają się także spekulacje, że Hollande może powołać do rządu deputowanych Zielonych, chcąc budować szerszy lewicowy sojusz przed wyborami szefa państwa.

 

Rezygnacja Fabiusa ze stanowiska szefa MSZ była powszechnie oczekiwana od końca roku. On sam powiedział dziennikarzom, że nowe stanowisko obejmie zapewne na początku marca, po zatwierdzeniu przez parlamentarne komisje prezydenckiej nominacji.

 

PAP

prz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie