W Polsce, Czechach i Słowacji startują środkowoeuropejskie studia historyczne

Polska
W Polsce, Czechach i Słowacji startują środkowoeuropejskie studia historyczne
Flickr/UnB Agência

Nowe studia w kolejnym roku akademickim uruchomią trzy uczelnie wyższe: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Ostrawski i Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy. Poprzedzoną dwuletnimi przygotowaniami umowę w tej sprawie podpisali we wtorek w Katowicach przedstawiciele władz uczelni.

- Razem z naszymi partnerami ze Słowacji i Republiki Czeskiej będziemy realizować rzecz, która wszystkim nam leży na sercu. Jest ważna, bo chcemy budować środkowoeuropejską świadomość historyczną - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś.

 

Studia są adresowane do osób, które zdobyły już licencjat. Ich twórcy spodziewają się zainteresowania nie tylko studentów historii, ale i historii sztuki, socjologii, politologii czy filologii.

 

Połowa zajęć odbędzie się za granicą - w uczelniach partnerskich

 

Uczelnie przygotowały po 20 miejsc. Rekrutacja będzie się odbywać w każdej z nich. Pierwszy semestr student spędzi na swojej macierzystej uczelni i będzie tam przyswajał uzgodniony program oraz języki dwóch pozostałych krajów.

 

Drugi i trzeci semestr spędzi w dwóch innych uczelniach, na czwarty wróci do macierzystej, aby obronić pracę magisterską, pisaną pod kierunkiem przynajmniej dwóch promotorów z dwóch różnych krajów.

 

- Liczymy na to, że będą chętni, bo te studia dają duże możliwości nie tylko zdobycia wiedzy, ale później zdobycia pracy nie tylko w Polsce - powiedział dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego prof. Jerzy Sperka.

 

 

"To wynik długoletniej współpracy naukowej między naszymi placówkami"

 

Dzięki współpracy uczonych z trzech krajów partnerskich student będzie mógł się zapoznać z dorobkiem badawczym, który da mu kompetencje pozwalające na prowadzenie dociekań nie tylko nad dziejami państw i narodów Środkowej Europy, ale także ich wzajemnymi relacjami - stosunkami politycznymi, gospodarczymi, społecznymi, kulturalnymi, nad kształtowaniem się i specyfiką pograniczy - zwłaszcza szeroko pojętych pograniczy Czech, Polski i Słowacji.

 

- Taki program studiów nie ma konkurencji. To są specyficzne studia, a zarazem wynik długoletniej współpracy naukowej między naszymi placówkami. Pomysł jest bardzo dobry. Chodzi o to, aby świadomość środkowoeuropejska była praktycznie realizowana przez tych studentów - dodał kierownik Katedry Historii Uniwersytetu im. Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy dr Ratislav Koziak.

 

PAP

po/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze