Pokazy arcydzieł polskiego kina wybranych przez Martina Scorsese od środy w NInA

Kultura
Pokazy arcydzieł polskiego kina wybranych przez Martina Scorsese od środy w NInA
NiNA

Dwadzieścia cztery arcydzieła polskiego kina - w tym filmy Kieślowskiego, Zanussiego i Wajdy - będzie można obejrzeć w ramach nowego cyklu Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Cykl "Masterpieces of Polish Cinema" rozpocznie się w środę. Wszystkie filmy zostały zrekonstruowane cyfrowo i opatrzone nowymi podtytułami z angielskim tłumaczeniem. Wstęp wolny.

"Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema" to przegląd klasyki polskiego kina. Tytuły wybrał jeden z najwybitniejszych żyjących reżyserów filmowych, dziewięciokrotnie nominowany do Oscara i nagrodzony w 2007 roku za obraz "Infiltracja" Martina Scorsese. W skład wyselekcjonowanej kolekcji wchodzą 24 filmy, które do tej pory - po pierwszym cyklu pokazów, rozpoczętym w lutym 2014 roku w nowojorskim Lincoln Center - mogli oglądać widzowie w ponad 30 kinach amerykańskich oraz kanadyjskich, a następnie australijskich, chińskich i brytyjskich.


Scorsese podkreślił, że przegląd "zawiera wiele rewelacji i bez względu na to, czy ktoś jest z nimi zaznajomiony, czy nie, stanowi niezwykłą okazję, aby odkryć wielkość polskiego kina na dużym ekranie".

 

Dzieła 12 wybitnych filmowców polskich


Scorsese wybrał łącznie obrazy 12 twórców: Andrzeja Wajdy, Jerzego Kawalerowicza, Aleksandra Forda, Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Munka, Wojciecha Jerzego Hasa, Tadeusza Konwickiego, Janusza Morgensterna, Romana Polańskiego, Jerzego Skolimowskiego i Agnieszki Holland.


Cykl pokazów w Narodowym Instytucie Audiowizualnym otworzy 10 lutego "Sanatorium pod klepsydrą" (1973), film na podstawie opowiadań Brunona Schulza w adaptacji Hasa, nagradzany na festiwalach w Cannes, Trieście i Gdyni.


Dwa tygodnie później widzowie zobaczą "Barwy ochronne" (1976) Krzysztofa Zanussiego z Piotrem Garlickim i Zbigniewem Zapasiewiczem.


W marcu w NInA pokazany zostanie "Faraon" (1966) Jerzego Kawalerowicza i "Salto" (1965), autorski film Tadeusza Konwickiego. Pierwszy obraz - z Jerzym Zelnikiem jako Faraonem Ramzesem - powstawał trzy lata, był kręcony w Uzbekistanie, Egipcie i Polsce, oraz został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

 

W kwietniu w NInA zostaną zaprezentowane filmy "Aktorzy prowincjonalni" - fabularny debiut Agnieszki Holland z 1978 roku oraz "Constans" Krzysztofa Zanussiego z 1980 roku. W kolejnych miesiącach widzowie zobaczą resztę obrazów z serii, czyli m.in. "Popiół i diament" oraz "Ziemię obiecaną" Wajdy, "Pociąg" i "Austerię" Kawalerowicza.


Każdy z pokazów poprzedzi prelekcja Ryszarda Jaźwińskiego, dziennikarza Programu Trzeciego Polskiego Radia. Pokazy będą odbywały się w co drugą środę od 10 lutego do połowy grudnia (z przerwą wakacyjną). Wstęp jest bezpłatny. NInA znajduje się przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie.


PAP

am/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie