Podpisano umowę na projekt wystawy stałej Muzeum Józefa Piłsudskiego

Polska
Podpisano umowę na projekt wystawy stałej Muzeum Józefa Piłsudskiego
Muzeum Józefa Piłsudskiego

Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Krzysztof Jaraczewski i przedstawiciel konsorcjum firm Szczepan Wroński podpisali umowę na projekt wystawy stałej Muzeum. Podpisanie umowy na opracowanie koncepcji plastyczno-przestrzennej odbyło się w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Podpisujemy dzisiaj bardzo ważny akt dotyczący koncepcji wystawy stałej Muzeum Józefa Piłsudskiego. Myślę, że na 100-lecie niepodległości, na to nasze święto, które tak nierozłącznie kojarzy się z Józefem Piłsudskim i z Sulejówkiem będzie ono mogło być otwarte - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. - Dziedzictwo narodowe czy polityka historyczna, to nie są tylko puste słowa. To bardzo istotne elementy budowania tożsamości współczesnej i integrowania naszej wspólnoty - powiedział Gliński.

 

Rząd podkreśla znaczenie polityki historycznej

 

Jarosław Sellin, sekretarz stanu w ministerstwie kultury dodał, że Muzeum Józefa Piłsudskiego jest dobrym przykładem współpracy publiczno-prywatnej.

 

- Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego i rząd polski chcą wspólnie zrealizować tę inicjatywę, ponieważ rząd i środowisko polityczne, które za nim stoi wierzą głęboko, że polityka historyczna powinna być prowadzona w sposób systematyczny. A systematyczność ta powinna się opierać o trwałe instytucje - mówił Sellin.

 

Podkreślił, że Polacy pytani o najważniejsze postacie w naszej historii wskazują Karola Wojtyłę i Józefa Piłsudskiego. - Ambicją naszego rządu jest zrealizowanie m.in. dwóch muzeów personalnych - Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Muzeum Karola Wojtyły i kard. Stefana Wyszyńskiego w Wilanowie. Chcemy, aby te inicjatywy były ukończone w 100-lecie naszej niepodległości - powiedział sekretarz stanu. 

Jesteście ciekawi, jak będzie wyglądać wystawa stała Muzeum? Uchylamy rąbka tajemnicy!Podajcie dalej!

Posted by Muzeum Józefa Piłsudskiego on 9 luty 2016

 

Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego Krzysztof Jaraczewski zaznaczył, że podpisanie umowy to następny krok w przygotowywaniu "kolejnego serca Muzeum". "Pierwszym sercem" jest dworek Milusin, gdzie Piłsudski żył, pisał, pracował.

 

Wystawa stała odpowiedzią na prośby odwiedzających

 

- Odwiedzający mówili nam, że w przeżywaniu historii Piłsudskiego brakuje kontekstu historycznego, by lepiej go zrozumieć. I do tego służy wystawa stała. Nasi historycy z kulturoznawcami i artystami przygotowali jej scenariusz. Posłużył on do zorganizowania konkursu na jej projekt - powiedział Jaraczewski.

 

- Jury wybrało fantastyczny zespół, konsorcjum trzech firm - dwóch polskich i jednej zagranicznej, które we wspólnym projekcie przedstawili nam ideę bardzo klarowną. Ale o wyborze przeważył fakt, że projekt jest oparty nie tylko na nowoczesnych multimediach, ale przede wszystkim na muzealiach, czyli autentycznych pamiątkach tamtych czasów - zaakcentował dyrektor.

W garniturze czy w mundurze?

Posted by Muzeum Józefa Piłsudskiego on 21 styczeń 2016

 

Chronologiczno-tematyczna opowieść o Marszałku

 

Wystawa będzie prezentowała nie tylko biografię Piłsudskiego, ale i tło historyczne epoki. - Jej projekt przewiduje dużą wysoką salę z kolumną i dziedzińcem po środku oraz otaczającą je antresolą.

 

Na dolnym poziomie znajdą się galerie przybliżające część biografii Piłsudskiego i tło okresu, który doprowadził do odzyskania niepodległości. Na antresoli segment poświęcony jej uzyskaniu i budowaniu II Rzeczpospolitej - powiedział Jaraczewski.

 

Scenariusz wystawy jest chronologiczno-tematyczną opowieścią o Józefie Piłsudskim podzieloną na sześć galerii. Pięć - "Ziuk", "Wiktor", "Komendant", "Naczelnik" i "Marszałek" opowiada o poszczególnych okresach życia i kolejnych etapach działalności marszałka. Szósta "Symbol" to podsumowanie pozostawionego przez niego dziedzictwa.

 

PAP

 

po/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie