Olkusz: 50 tys. mieszkańców nie ma wody pitnej w kranach. Ujęcie wody skażone przez bakterie E - coli

Polska
Olkusz: 50 tys. mieszkańców nie ma wody pitnej w kranach. Ujęcie wody skażone przez bakterie E - coli
umig.olkusz

Co najmniej do wieczora woda w olkuskich kranach będzie nadawała się najwyżej do płukania toalet. Na terenie gminy wciaż obowiązuje zakaz korzystania z bieżącej wody po skażeniu ujęcia bakteriami E. coli. W sklepach w powiecie olkuskim mieszkańcy wykupili wodę butelkowaną. Władze gminy przez megafon emitują na ulicach komunikaty o miejscach zaopatrzenia w wodę dowożoną beczkowozami.

- Pierwsze dzisiejsze informacje z Sanepidu są optymistyczne. W ujęciu nie ma już bakterii E.- coli -  powiedział w rozmowie z polsatnews.pl Michał Latos, rzecznik Urzędu Miasta w Olkuszu (Małopolska).

 

Czysta woda może wrócić we wtorek wieczorem

 

- Aby można było mieć całkowitą pewność, potrzebne są kolejne badania - dodał Michał Latos. Zdaniem rzecznika jeśli uda sie potwierdzić, że ujęcie jest czyste dodatkowym badaniem, wówczas mieszkańcy mogą mieć wodę pitną w kranach jeszcze we wtorek wieczorem. - Nadal jednak problem jest poważny. Dotyczy 4 gmin z powiatu olkuskiego: Olkusz, Klucze, Bolesław i miasta Bukowna czyli około 50 tys osób - zakończył Michał Latos.

 

Mieszkańcy w wodę pitną mogą zaopatrzyć się z beczkowozów. Osiem z nich rozlokowanych jest na terenie gminy Olkusz.


Urząd Miasta i Gminy Olkusz, który chce jak najszybciej docierać z informacjami do mieszkańców, publikuje aktualne komunikaty na profilu urzędu na facebooku. Alert wciąż obowiązuje.

 

Komunikat #28Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje, że woda w kranach w Gminie Olkusz nie nadaje się do spożycia przez ludzi. Komunikat obowiązuje do odwołania.

Posted by Urząd Miasta i Gminy Olkusz on 9 luty 2016

 

 

Groźne bakterie w wodociągu


8 lutego do olkuskiego Sanepidu wpłynęły wyniki analiz laboratoryjnych próbek wody podawanej do sieci, które pobrano dzień wcześniej w Stacji Uzdatniania Wody w Olkuszu w ramach kontroli wewnętrznej. W próbkach stwierdzono m.in. obecność bakterii E. coli oraz enterokoków. Picie tak zanieczyszczonej mikrobiologicznie wody stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

 

Zwykle E. coli powoduje jedynie zatrucia pokarmowe, ale gdy dostanie się do układu moczowego, może stać się przyczyną poważnych zakażeń.

Sanepid: bez paniki

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu zapewnia, że sytuacja jest pod kontrolą i nie ma powodu do paniki. Przypomina jednocześnie o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i do odwołania odradza korzystanie z wody z kranu do picia i mycia.

 

Wdług Sanepidu szczególną ostrożność powinno zachować się w przypadku małych dzieci, osób starszych oraz osób skłonnych do podrażnień i alergii skórnych.

Az/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie