Odwołano dwóch członków zarządu JSW

Biznes
Odwołano dwóch członków zarządu JSW
JSW

Rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) odwołała dwóch członków zarządu - Aleksandra Wardasa i Michała Kończaka. Do zarządu zostali czasowo oddelegowani dwaj członkowie rady nadzorczej - Robert Ostrowski i Krzysztof Mysiak. Powodów odwołania nie podano.

Informację o zmianach w zarządzie przekazała we wtorek rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer. Odwołany Aleksander Wardas, pełnił dotychczas funkcję zastępcy prezesa zarządu ds. technicznych, a Michał Kończak, był zastępcą prezesa ds. ekonomicznych.

 

Nowi członkowie zarządu

 

Do czasowego wykonywania obowiązków członków zarządu zostali oddelegowani dwaj członkowie rady nadzorczej. Ostrowski będzie zastępcą prezesa ds. ekonomicznych, a Mysiak - zastępcą prezesa ds. strategii. Obowiązki te zostały im powierzone czasowo, na okres od 9 lutego do 8 maja br.

 

Robert Ostrowski jest absolwentem Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz podyplomowego studium w zakresie inwestycji kapitałowych i projektów rozwojowych firmy w Szkole Głównej Handlowej, a także m.in. podyplomowego studium w zakresie międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej.

 

Ma wieloletnie doświadczenie na stanowiskach menedżerskich, głównie finansowych, m.in. w branży stalowej i wydobywczej. Pełnił m.in. funkcje: dyrektora finansowego w Hucie Katowice, Polskich Hutach Stali oraz w Mittal Steel Poland. Był zastępcą prezesa JSW ds. ekonomiki i finansów. Pracował też w grupie kapitałowej KGHM oraz Ernst&Young.

 

Krzysztof Mysiak ukończył studia chemiczne na Politechnice Krakowskiej oraz studium menedżerskie w zakresie zarządzania marketingowego WIFI Austria-Polska. Ma na koncie także wiele kursów specjalistycznych, m.in. w zakresie podstaw prawnych sporządzania prospektu emisyjnego oraz międzynarodowych standardów rachunkowości. Zajmował się działalnością maklerską, był również zatrudniony m.in. w Messer Polska jako zastępca dyrektora działu rozwoju i w Hucie Łabędy jako członek zarządu - dyrektor ds. kontrolingu i analiz strategicznych.

 

Czteroosobowy zarząd JSW

 

W skład zarządu JSW wchodzą obecnie cztery osoby - poza Ostrowskim i Mysiakiem także Tomasz Gawlik, który od grudnia 2015 r. jest prezesem oraz Artur Wojtków, który jest jego zastępcą ds. polityki społecznej.

 

JSW od 2014 r. dotyka trudna sytuacja sektora węgla kamiennego. Na początku 2015 r. wprowadzono program restrukturyzacji grupy, zakładający m.in. zmniejszenie kosztów i poprawę efektywności. Sytuację spółki pogorszyło na początku września ubiegłego roku żądanie ING Banku Śląskiego wcześniejszego wykupu posiadanych obligacji o łącznej wartości 26,3 mln zł i 12,95 mln dolarów.

 

1 grudnia 2015 r. JSW porozumiała się ze swoimi obligatariuszami ws. uzgodnienia scenariusza restrukturyzacji zadłużenia i zawarcia umowy restrukturyzacyjnej do 30 czerwca 2016 r. Dało to firmie siedem miesięcy na wypracowanie umowy restrukturyzacyjnej - w tym czasie m.in. obligatariusze zobowiązali się do dalszego powstrzymywania od wykonania swoich praw, wynikających z możliwości żądania wcześniejszego wykupu obligacji.

 

Strata netto grupy JSW za I półrocze 2015 r. wyniosła 624,3 mln zł. W trzecim kwartale ubiegłego roku JSW osiągnęła zysk netto 0,9 mln zł.

 

We wrześniu ubiegłego roku zarząd JSW porozumiał się ze związkowcami w sprawie ograniczenia niektórych świadczeń pracowniczych z powodu kryzysu. M.in. przez trzy lata (od 2016 r.) wstrzymana będzie m.in. wypłata 14. pensji i deputatu węglowego, a w przypadku pracowników administracji - także premii barbórkowej. Pozwoli to ograniczyć koszty pracy o ok. 2 mld zł w ciągu trzech lat.

 

PAP

ml/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie