"Niezależność TK to kwestia fundamentalna" - RPO przed spotkaniem z Komisją Wenecką

Polska
"Niezależność TK to kwestia fundamentalna" - RPO przed spotkaniem z Komisją Wenecką
Polsat News

- Od początku uważam, że kwestia niezależności TK jest sprawą fundamentalną z punktu widzenia praw i wolności jednostki i nie można pozwolić, by był targany konfliktami politycznymi, kiedy możemy mówić o zagrożeniu dla jego normalnego funkcjonowania - powiedział w Polsat News Adam Bodnar. Rzecznik Praw Obywatelskich spotka się dziś z przedstawicielami Komisji Weneckiej.

- Będę mówił o wnioskach, które złożyłem do TK, a które dotyczyły przepisów przyjętej pod koniec grudnia ustawy o Trybunale, czyli tzw. ustawy nowelizującej - powiedział Adam Bodnar.  

 

 

- Trudno jest mi mówić, jaką opinię wyda Komisja Wenecka, ja dziś mam jasne zadanie. Minister Witold Waszczykowski poprosił mnie  o spotkanie z jej członkami, a ja przygotowałem materiały oraz wnioski, które skierowałem do TK - powiedział Bodnar. Rzecznik Praw Obywatelskich poinformował, że przekaże Komisji Weneckiej zestawienie spraw, które czekają teraz na rozstrzygnięcie w Trybunale Konstytucyjnym "istotne z punktu widzenia praw i wolności jednostki", Według RPO nie wiadomo, kiedy sprawy te zostaną rozstrzygnięte.

 

 

- Trzeba pamiętać, że opinia Komisji Weneckiej nie jest wiążąca i ma charakter doradczy, ale Komisja to organ o największym znaczeniu i uznaniu jeśli chodzi o opiniowanie różnego rodzaju rozwiązań ustawodawczych i konstytucyjnych w zakresie standartów praworządności. Nie wypada ignorować jej opinii - podkreślał Bodnar.

 

Rozmowy w sprawie zmiany w ustawie o TK były głównym tematem spotkań przedstawicieli komisji z prezydentem, przedstawicielami Sądu Najwyższego, Senatu i Krajowej Rady Sądownictwa. Po kolejnych konsultacjach zaplanowanych na wtorek Komisja Wenecka ma sporządzić opinię ws. nowelizacji ustawy o TK.

pen/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie