Litzmannstadt zamiast Łodzi na facebookowym profilu
Pod zdjęciem trasy W-Z nocą w Łodzi na facebookowym profilu łódzkiego Zarządu Dróg i Transportu pojawił znacznik lokalizacji - Litzmannstadt. Tak nazwali Łódź niemieccy okupanci. Zarząd przeprosił i czeka na wyjaśnienia od Facebooka. - Niemieckojęzyczne podpowiedzi dotyczą nie tylko Łodzi. We Wrocławiu wyświetla się Breslau, a w Gdyni Gdingen - mówi polsatnews.pl Piotr Grabowski z łódzkiego ZDiT.
Nazwę Litzmannstadt Łódź nosiła w latach 1940-1945. Na placu Wolności stanęła wówczas tablica z napisem "Na polecenie Fuhrera to miasto nazywa się Litzmannstadt". Niemieccy okupanci nadali ją na cześć generała Karla Litzmanna, który w czasie I wojny światowej dowodził pruskimi wojskami podczas bitwy pod Łodzią. Polska nazwa miasta została przywrócona po wyzwoleniu.
"Typowy czeski błąd"
Pomyłka na profilu ZDiT pojawiła się w piątek wieczorem. Urzędnicy zauważyli błąd i usunęli wpis po pięciu godzinach.
Jacek Sarzało z zarządu dróg i tansportu, który odpowiada m.in. za prowadzenie profilu zarządu w mediach społecznościowych tłumaczy, że był to "typowy czeski błąd". - Taka nazwa wyskoczyła po prostu na Facebooku - powiedział.
Fot. dzienniklodzki.pl
"Problem jest poważniejszy"
Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi opublikował w poniedziałek na Facebooku komunikat z wyjaśnieniami i przeprosinami. Poinformował także, że już w piątek zgłosił do administracji Facebooka problem z nietypowym oznaczeniem. Zapowiedział też wysłanie oficjalnego pisma do portalu społecznościowego z prośbą o wyjaśnienia.
- Problem jest szerszy. Łódź to nie jedyne miasto, które ma problem z niemieckojęzycznymi podpowiedziami Facebooka - powiedział polsatnews.pl Piotr Grabowski z ZDiT. - Z tego, co wiem, we Wrocławiu wyświetla się Breslau, a w Gdyni Gdingen - dodał.
Zarząd nie otrzymał jeszcze odpowiedzi. - Facebookowi zajmuje to zazwyczaj sporo czasu, już wcześniej wysyłaliśmy takie pisma - mówi Grabowski. - Zainterweniowaliśmy sami. Zablokowaliśmy możliwość wyświetlania podpowiedzi Litzmannstadt.
Zdaniem Grabowskiego, niemieckojęzyczna podpowiedź mogła się pojawić w związku z dobrym wypozycjonowaniem nazwy po ubiegłorocznej 70. rocznicy likwidacji Litzmannstadt i przywrócenia Łodzi pierwotnej nazwy.
Oficjalny komunikat ws. oznaczenia zdjęcia, które umieściliśmy w piątek 5 lutego na profilu ZDiT na fb:Na nasz profil...
Posted by ZDiT Łódź on 8 luty 2016
Podobna pomyłka pojawiła się jakiś czsa temu w aplikacji Apple’a. Okupacyjną nazwę miasta widzieli na swoich smartfonach użytkownicy aplikacji Weather Live w oprogramowaniu iOS. Aplikacja była do kupienia w oficjalnym sklepie Apple’a App Store.
dzienniklodzki.pl
Czytaj więcej