"Lepszy internet zależy od Ciebie". Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu

Technologie
"Lepszy internet zależy od Ciebie". Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu
Polsat News

Złamanie hasła dostępu składającego się z 6 małych liter zajmuje hakerowi 10 minut. Jeśli w haśle są też wielkie litery i inne symbole - zajmuje mu to kilka dni. W ponad stu krajach odbędą się dziś spotkania podkreślające rolę internautów w tworzeniu bezpiecznej i przyjaznej sieci. - To jednak edukacja dzieci jest tu wciąż najważniejsza - podkreślała w Polsat News ekspert NASK Martyna Różycka.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Tegoroczne hasło "Lepszy internet zależy od Ciebie" ma - według organizatorów akcji - zwrócić uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że internet będzie "miejscem bezpiecznym i pozytywnym" oraz że każdy ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci, i w jaki sposób z niej korzysta.

 

- To jednak edukacja dzieci jest najważniejszym wyzwaniem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w internecie. Trzeba uświadomić dzieciom, że

jeśli widzą w sieci coś, co je niepokoi, to powinny zawołać dorosłego. To jest dla nich pierwsze koło ratunkowe. To dorosły powinien podjąć kolejne kroki: wyłączyć komputer, założyć zabezpieczenia albo zgłosić sprawę policji - powiedziała Martyna Różycka z NASK w rozmowie z Bartoszem Kurkiem.

 

W Polsce odbędą się dziś spotkania nauczycieli i specjalistów pracujących z dziećmi, poświęcone pozytywnym aspektom internetu. Eksperci mają też wskazać potencjał internetu, który najmłodsi mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami, jak również jako formę twórczej rozrywki.

 

Przy okazji tego dnia zwracana jest też uwaga na zagrożenia płynące z sieci, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Chodzi m.in. o: cyberprzemoc i internetowy hejt, szkodliwe treści (pornografia, przemoc, dyskryminacja, samobójstwa, narkotyki), niebezpieczne kontakty (fałszywe profile w mediach społecznościowych), nadużywanie internetu (spędzanie w nim czasu kosztem innych zainteresowań, zaniedbywanie obowiązków, konflikty rodzinne), ochrona prywatności.

 

W tej ostatniej kwestii, jak mówią eksperci, jest sporo do zrobienia przez polskich użytkowników. Jak się bowiem okazuje najpopularniejsze hasła dostępu do kont czy poczty internetowej w Polsce to: "1 2 3 4 5 6" , "q w e r t y" i "polska". Zdaniem fachowców, to tak, jakby zostawić złodziejowi drzwi do domu otwarte na oścież.

 

Hakerzy wykradają hasła, zgadują albo używają programów, które automatycznie wypróbowują kolejne słowa czy ciągi liter. W tym ostatnim przypadku złamanie hasła składającego się z 6 małych liter zajmuje 10 minut. Jeśli w haśle pojawiają się też wielkie litery i inne symbole - 10 dni. A jeśli takie hasło przedłużyć do 9 znaków - komputer będzie je łamał 44 tys. lat.

 

polsatnews.pl

 

ptw/hlk/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie