Decyzja Kenii: w przypadku epidemii wirusa Zika sportowcy nie pojadą na igrzyska do Rio

Sport
Decyzja Kenii: w przypadku epidemii wirusa Zika sportowcy nie pojadą na igrzyska do Rio
PAP/EPA/Sebastiano Moreira

Jeżeli w Brazylii dojdzie do stwierdzenia epidemii wirusa Zika, jesteśmy zdecydowani podjąć decyzję o wycofaniu się ze startu w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro - powiedział szef Komitetu Olimpijskiego Kenii Kipchoge Keino.

Kipchoge Keino, dwukrotny mistrz olimpijski w biegach (z Meksyku w 1968 i Monachium w 1972), w wywiadzie dla jednej ze światowych agencji przyznał, że "jego kraj nie może ryzykować wysyłając Kenijczyków tam, gdzie epidemia będzie zagrażała ich życiu".

 

Kenijski działacz dodał, że ekipa jego kraju pojedzie do Brazylii tylko wtedy, gdy od organizatorów igrzysk otrzyma zapewnienie, że "kraj jest bezpieczny, aby podjąć sportowców".

 

Biegacze z Kenii są uważani za głównych kandydatów do zdobycia medali na średnich i długich dystansach.

 

Amerykańskie zawodniczki obawiają się wyjazdu do Rio

 

Kilka dni wcześniej także Amerykański Komitet Olimpijski w oficjalnym komunikacie do krajowego zrzeszenia federacji sportowych zaapelował do zawodników, aby ci zastanowili się nad startem w sierpniowych igrzyskach w Rio de Janeiro, jeśli czują groźbę zarażenia wirusem Zika.

 

Amerykanie przyznali, że otrzymują sygnały od zawodników, głównie od kobiet, które obawiają się Ziki i zastanawiają się nad udziałem w olimpijskiej rywalizacji. "Nikt nie powinien jechać do Brazylii, jeśli ma się czuć niekomfortowo" - powiedział szef federacji szermierki Donald Anthony.

 

Wcześniej także rząd Brazylii odradził przyjazd kobietom w ciąży. "Inne osoby nie powinny mieć takich obaw" - oświadczył jednak Jacques Wagner, szef gabinetu prezydent Dilmy Rousseff.

 

Zika groźna dla płodu

 

Naukowcy niewiele wiedzą na temat wirusa Zika, ale uważa się, że jest on powiązany ze wzrostem przypadków mikrocefalii (małogłowia) u noworodków oraz może mieć związek z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u dzieci i dorosłych z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć.

 

Na wirusa Zika nie wynaleziono dotąd szczepionki, możliwe jest jedynie leczenie objawów. Obecność tego wirusa stwierdzono ostatnio w około 20 krajach, a największe jego ogniska odnotowano w Brazylii, Kolumbii, Salwadorze, Panamie i Republice Zielonego Przylądka.

 

Igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro odbędą się w dniach 5-21 sierpnia.

 

PAP

ml/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze