Izrael wzywa Ban Ki Muna do wycofania słów o bliskowschodnim konflikcie

Świat
Izrael wzywa Ban Ki Muna do wycofania słów o bliskowschodnim konflikcie
PAP/EPA/Abir Sultan

Ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon w liście do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna wezwał go do wycofania słów o izraelskiej okupacji jako źródle przemocy ze strony Palestyńczyków. Zdaniem Danona palestyńscy przywódcy używają tych słów, by "usprawiedliwiać karygodne akty terroru".

"Zamiast krytykować Izrael, który z powodu terroru stracił wielu obywateli, ONZ powinna pociągnąć do odpowiedzialności sprawców" - napisał ambasador.

 

Jednak rzecznik ONZ Stephane Dujarric oznajmił w poniedziałek, że Ban podtrzymuje "każde słowo, którego użył", oraz podkreślił, że sekretarz generalny wielokrotnie potępiał "terror i mówił, że absolutnie nic, nic nie usprawiedliwia terroryzmu".

 

W styczniu na specjalnej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego Ban jako źródło przemocy ze strony Palestyńczyków wskazał "lata okupacji" i podkreślił że "należy do natury człowieka reagowanie na okupację, co często rodzi nienawiść i ekstremizm".

 

Od października 2015 roku napięcia w konflikcie wciąż rosną. Na Zachodnim Brzegu Jordanu, w Izraelu i w Jerozolimie Wschodniej często dochodzi do aktów przemocy i ataków palestyńskich nożowników na przedstawicieli izraelskich sił bezpieczeństwa. Według ostatniego bilansu agencji Reuters od 1 października ubiegłego roku fala przemocy spowodowała śmierć co najmniej 156 Palestyńczyków, w większości sprawców ataków, i 27 Izraelczyków.

 

PAP

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze