IPN odnalazł sowieckie dokumenty dot. obławy augustowskiej

Polska
IPN odnalazł sowieckie dokumenty dot. obławy augustowskiej
ipn.gov.pl

"Na stronach internetowych ministerstwa obrony Rosji historycy IPN odnaleźli dokumenty opisujące przebieg tzw. obławy augustowskiej" - poinformował we wtorek białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Obława augustowska jest największą niewyjaśnioną zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej.

Śledztwo w tej sprawie, prowadzone w oddziale IPN w Białymstoku, dotyczy zbrodni komunistycznej przeciwko ludzkości.

 

Przyjęto w nim, że w lipcu 1945 r., w ramach akcji przeciwko podziemiu niepodległościowemu - w nieustalonym dotychczas miejscu zginęło ok. 600 osób zatrzymanych w powiatach: augustowskim, suwalskim i sokólskim.

 

Zatrzymań dokonywali żołnierze sowieckiego Kontrwywiadu Wojskowego "Smiersz" III Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej, przy współudziale funkcjonariuszy polskich organów Bezpieczeństwa Publicznego, MO oraz żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.

 

Szczegóły wciąż nie są znane

 

Okoliczności zbrodni i miejsce - lub miejsca - pochówku ofiar wciąż nie są ustalone, stąd zbadanie dokładnej liczby i tożsamości ofiar, a także odnalezienie ich grobów jest jednym z głównych celów śledztwa IPN.

 

- Nie istnieje realna możliwość negowania, że doszło do obławy augustowskiej i że była to zbrodnia przeciwko ludzkości - powiedział na konferencji prasowej prok. IPN Zbigniew Kulikowski, który prowadzi śledztwo dotyczące wydarzeń z lipca 1945 roku odnosząc się do treści odnalezionych dokumentów.

 

PAP

po/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze