Bezdomny, muzułmanka, osoba transgender, i z HIV. Poznaj historie wykluczonych

Polska
Bezdomny, muzułmanka, osoba transgender, i z HIV. Poznaj historie wykluczonych
opowiedzsie.pl

Michał ma makijaż i nosi sukienki, Lubna to muzułmanka, Kasia opowiada o życiu z HIV, a Jurek jest oczytanym bezdomnym. Na portalu internetowym "Opowiedz się", można poznać historie osób narażonych na wykluczenie i stereotypy ze względu na pochodzenie, kolor skóry, orientację czy wyznanie. Inspiracją dla projektu była Żywa Biblioteka, w której "książkami" są ludzie, opowiadający swoje historie.

Strona "Opowiedz się", zbierająca filmy-historie osób narażonych na stereotypy, ruszyła na początku lutego. Pod adresem opowiedzsie.pl można obejrzeć już cztery pierwsze filmy - powiedziała autorka projektu Eliza Gaust z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

 

Michał, Jurek, Lubna i Kasia

 

Swoją historię opowiada Michał, na co dzień pracujący w branży IT i propagujący wiedzę na temat rewolucji 1905 r. Mówi o tym, że nie identyfikuje się do końca ani z płcią męską, ani z żeńską. Dwa i pół roku temu odważył się i przestał ukrywać, kim jest.

 

  

Jurek to osoba bezdomna, obalająca stereotypy na temat tej grupy. Oczytany, meloman, otwarty na innych. - Uświadamia, że każdego z nas może dotknąć problem bezdomności - dodaje Gaust.

 

 

 

Lubna to muzułmanka, lekarka od 9 lat mieszkająca i pracująca w Polsce. Autorka projektu #muzułmanki/warszawianki, która udowadnia, że można być kobietą, matką, muzułmanką, a przy tym realizować się na każdym polu i szerzyć ideę dialogu międzyreligijnego.

 

 

 

Kasia to twarz kampanii "HIVokryzja", mówiąca otwarcie o swoim życiu z HIV, że to nie choroba jest dla niej ograniczeniem, a stereotypy, które jej towarzyszą. - Pozytywna, energiczna, lecząca innych z "HIVokryzji" - podkreśla Gaust.

 

 

 

Głównym założeniem "Opowiedz się" - według jego autorki - jest stworzenie przestrzeni dla historii mówionych osób, które wyróżniają się na tle swojej społeczności, żyją po swojemu i pragną podzielić się tym doświadczeniem z innymi.

 

Ciekawa może być każda historia

 

W ramach projektu "Opowiedz się" powstać mają kolejne filmy. Każdy może wysłać swój film-historię lub opisać ją.

 

- Chciałabym, żeby nasza strona służyła jako narzędzie edukacyjne, stosowane podczas zajęć antydyskryminacyjnych dla dzieci i młodzieży. Ale może być atrakcyjna również dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o swoim otoczeniu, poznać tych, których nie spotykają na co dzień - dodała autorka.

 

Inspiracją dla projektu była Żywa Biblioteka, inicjatywa znana na całym świecie a zapoczątkowana w 2000 r. w Danii podczas festiwalu muzycznego Roskilde. W tej bibliotece "książkami" są osoby reprezentujące różne grupy wykluczane i obarczane stereotypami. Podczas akcji każdy może "wypożyczyć" taką "książkę", czyli porozmawiać z wybraną osobą przez pół godziny.

 

Partnerami projektu są: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, EduKABE Fundacja Kreatywnych Rozwiązań, Fabryka Równości, HaMakom, Łódzkie Partnerstwo Pomocy Osobom Wykluczonym i Bezdomnym i Pracownia Alternatywnego Wychowania.

 

Projekt "Opowiedz się" został wybrany do realizacji w ramach inicjatywy Fundacji Humanity in Action Polska w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Młodych Dziennikarzy "Polis" pt. "Start-up! Laboratoria akcji i idei przeciw mowie nienawiści". Projekt jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

 

PAP

ml/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie