Wichura w Niemczech. Odwołano większość karnawałowych pochodów
Pogoda pokrzyżowała plany organizatorom pochodów w Nadrenii odbywających się tradycyjnie w ostatni poniedziałek karnawału - Rosenmontag. Z powodu wichury w Moguncji i Duesseldorfie parady zostały odwołane. W Kolonii zabawa odbędzie się, ale okrojona.
- Musieliśmy niestety odwołać pochód. Zapowiadana wichura jest zbyt niebezpieczna zarówno dla nas, jak i dla widzów - powiedział Hans-Peter Suchand, rzecznik komitetu organizacyjnego karnawału w Duesseldorfie. W niedzielę zapowiedziano, że nie odbędzie się parada w Moguncji. Wcześniej zostały odwołane pochody w Bonn, Essen, Akwizgranie i Duisburgu.
- Decyzja jest jednoznaczna, nie możemy ryzykować, że ktoś zginie - oświadczył w niedzielę prezes Stowarzyszenia Karnawałowego w Moguncji Richard Wagner.
Zawieje z prędkością ponad 100 km/h
Burmistrz Moguncji Michael Ebling powiedział, że bardzo żałuje odwołania pochodu, jednak prognoza pogody uzasadnia taką decyzję. Według służb meteorologicznych, w Moguncji należy spodziewać się wiatru osiągającego w porywach prędkość do 100 kilometrów na godzinę.
Moguncja i Duesseldorf należą do głównych ośrodków karnawałowej zabawy. W paradzie, która miała rozpocząć się o godz. 11:11, miało wziąć udział blisko 150 platform z 10 tys. osób.
Karykatura Merkel atrakcją w Kolonii
Pochód odbędzie się w Kolonii, jednak nie mogą w nich uczestniczyć konne zaprzęgi. Uczestnikom zabroniono ponadto noszenia flag i transparentów na wysokich drzewcach. Organizatorzy muszą też zdemontować z platform największe figury. Jednym z kluczowych elementów pochodu są wielkie kukły imitujące w karykaturalny sposób polityków. W tym roku głównym motywem miała być kanclerz Niemiec Angela Merkel i jej kontrowersyjna polityka migracyjna.
W ubiegłym roku w obchodach Różanego Poniedziałku (Rosenmontag) w Nadrenii brało udział kilka milionów osób.
Strach przed zamachami terrorystycznymi
W tym roku podczas obchodów końca karnawału zastosowano nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Powodem jest nie tylko zagrożenie terrorystyczne, lecz także obawa przed napaściami seksualnymi i rabunkowymi ze strony migrantów. W noc sylwestrową w Kolonii i kilku innych miastach doszło do molestowania kobiet na masową skalę.
Tradycja ostatkowych błazeństw sięga średniowiecza. Po wojnach napoleońskich barwne pochody w Rosenmontag stały się stałym elementem końca karnawału. Pierwszy pochód odbył się w 1823 roku w Kolonii, a następne w Moguncji i w Duesseldorfie. Miały one początkowo antypruską wymowę. Były także okazją do głoszenia demokratycznych haseł. Po wieloletniej przerwie spowodowanej II wojną światową powrócono do corocznych pochodów w 1949 roku.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze