Warszawa: atak na siedzibę Lambdy

Polska
Warszawa: atak na siedzibę Lambdy
Stowarzyszenie Lambda

Oplute drzwi, wyryty krzyż celtycki, napisy "White Power" i spalony plakat - między innymi takich aktów wandalizmu dopuścili się nieznani sprawcy, którzy w nocy z soboty na niedzielę próbowali wedrzeć się do siedziby Stowarzyszenia Lambda Warszawa, działającego na rzecz osób LGBT. Członkowie Lambdy zawiadomili policję.

To pierwszy tak zdecydowany atak na tle homofobicznym na stowarzyszenie. Oprócz widocznych prób włamania na drzwiach wejściowych, wyryto na nich krzyż celtycki oraz napisy: "White power" i "zakaz pedałowania".


O ataku członkowie stowarzyszenia powiadomili policję, a w niedzielę wieczorem na miejscu pracowali policyjni technicy. Sprawdzane są taśmy z monitoringu osiedla.

 

"Nadal tylu ludzi nie może uwolnić się od nienawiści"


W stowarzyszeniu podejrzewają, że za atakiem stoją sympatycy poglądów neonazistowskich. Wskazywać na to miałby wyryty symbol.

 

"Jest nam ogromnie przykro, że nadal tylu ludzi nie może uwolnić się od nienawiści, ale chcemy też, żeby wiedzieli, że się nie poddamy. Równość i szacunek do każdego człowieka to wartości, które zawsze będą dla nas najważniejsze" - napisano na profilu stowarzyszenia na Facebooku.

 

Chcemy, żebyście wiedzieli, że doszło do próby włamania do siedziby Lambdy Warszawa. Oprócz tego zdarzenia na drzwiach...

Posted by Lambda Warszawa on 8 luty 2016

 
Lambda - najstarsza polska organizacja LGBT


Stowarzyszenie Lambda Warszawa jest najstarszą działającą polską organizacją LGBT. Założone zostało w październiku 1997 roku przez aktywistów działającego wcześniej w Ośrodku "Rainbow". Celem organizacji jest budowanie pozytywnej tożsamości gejowskiej i lesbijskiej oraz kształtowanie akceptacji społecznej dla mniejszości seksualnych.


Stowarzyszenie prowadzi grupy wsparcia, poradnictwo psychologiczne, warsztaty i spotkania. W dniu ataku, w godzinach wcześniejszych, w siedzibie odbywało się spotkanie Koalicji przeciwko przestępstwom motywowanym uprzedzeniami.

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie