Standard & Poor's zmienia opinię o polskich bankach na negatywną

Biznes
Standard & Poor's zmienia opinię o polskich bankach na negatywną
Zakwitnij!pl Ejdzej & Iric/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Standard & Poor's Ratings Services zrewidował po analizie opinię na temat ryzyka krajowego dla polskiego sektora bankowego z dotychczas stabilnej na negatywną - podała w poniedziałek agencja ratingowa.

W ocenie agencji zdolność polskiego sektora prywatnego do obsługi długu denominowanego w walucie obcej "może ulec osłabieniu, jeżeli perspektywy gospodarcze będą słabnąć, a polski złoty ulegał będzie dalszej deprecjacji".

 

Banki w "trudnym" otoczeniu

 

Analitycy S&P wskazują, że otoczenie w jakim działają polskie banki pozostaje "trudne", a nowy podatek bankowy, wzrost kosztów regulacyjnych, a także kosztów związanych z możliwą konwersją kredytów denominowanych w walutach obcych na polskie złote, będą wywierały dalszą presję na rentowność sektora w otoczeniu niskich stóp procentowych.

 

"W naszej opinii czynniki te zmniejszają zdolność polskich banków do absorpcji strat oraz osłabiają odporność na wstrząsy, a także mogą wpłynąć na wzrost ryzyk oddziałujących na stabilność systemu bankowego" - uzasadnia agencja.

 

"Z tego względu uważamy, że w najbliższych dwóch latach polski sektor bankowy będzie stał w obliczu negatywnych trendów związanych z ryzykiem ekonomicznym oraz sektorowym" - podsumowuje agencja.

 

15 stycznia Standard & Poor's obniżył długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus".

 

PAP

am/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie