Ruch "Mów Prawdę" za warunkowym zniesieniem sankcji wobec Białorusi

Świat
Ruch "Mów Prawdę" za warunkowym zniesieniem sankcji wobec Białorusi
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, fot. president.gov.by

Za warunkowym zniesieniem sankcji państw zachodnich wobec kraju rządzonego przez Alaksandra Łukaszenkę opowiedzieli się w poniedziałek liderzy opozycyjnego ruchu "Mów Prawdę!" Tacciana Karatkiewicz i Andrej Dźmitryjeu. Ich zdaniem Białoruś powinna być państwem neutralnym.

Według Karatkiewicz sankcje można częściowo znieść, jeśli władze w Mińsku wykonają jakieś gesty w kierunku Europy, na przykład zniosą odpowiedzialność karną za działalność niezarejestrowanych organizacji.

 

Na Białorusi legalnie mogą działać tylko zarejestrowane organizacje, ale zdobycie rejestracji jest bardzo trudne. Władze od lat odmawiają rejestracji m.in. kampanii "Mów Prawdę!", jak również innym ugrupowaniom opozycyjnym czy niezależnym organizacjom.

 

"Sankcje nie przynoszą efektu"

 

- Naszym celem nie jest dopieczenie prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence, tu chodzi o przyszłość. Zdajemy sobie sprawę, że polityka sankcji przez wiele lat nie odniosła sukcesu. Trzeba szukać czegoś nowego - powiedziała Karatkiewicz.

 

Według niej polityka zagraniczna Białorusi wymaga zmian, gdyż "świat się zmienia". W związku z tym "Mów Prawdę!" opracowało koncepcję odpowiedzialnego sąsiedztwa. Jednym z jej elementów powinna być neutralność kraju.

 

Chcą współpracy regionalnej, ale wyjścia z ODKB

 

- Jesteśmy za wyjściem z Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) - oznajmiła, nawiązując do organizacji skupiającej Rosję, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Armenię. Dodała, że jej ruch jest także przeciwko członkostwu Białorusi w NATO.

 

Karatkiewicz zaznaczyła, że należy skoncentrować się na wzmocnieniu rzeczywistej współpracy międzynarodowej. - Nasz rząd szuka szczęścia daleko za granicami kraju i marnuje ogromne możliwości, które zaczynają się zaraz za naszymi granicami - oceniła.

 

Czerpanie z doświadczeń państw Grupy Wyszechradzkiej

 

Uważa ona, że Białoruś powinna ściślej współpracować z państwami wyszehradzkimi. - Polska, Słowacja, Czechy i Węgry mają doświadczenie w transformacji od socjalizmu do gospodarki rynkowej, od totalitaryzmu do demokracji - zaznaczyła.

 

Dźmitryjeu za potrzebne uznał zacieśnienie współpracy Białorusi z Polską i Ukrainą, przede wszystkim w sferze projektów gospodarczych, energetycznych, logistycznych i bezpieczeństwa. Według niego mimo wspólnych granic kraje te realizują bardzo niewiele wspólnych projektów, które by je zbliżały.

 

Ответственное соседство - наше решение для внешней политики Беларуси. Чтобы обеспечить устойчивый рост и развитие нашей ...

Posted by Гавары праўду - Грамадзянская дамова on 8 luty 2016

 

 

Do końca lutego Unia Europejska ma podjąć decyzje odnośnie sankcji wobec Białorusi. W 2006 roku UE wprowadziła sankcje wobec przedstawicieli władz w Mińsku, w tym Łukaszenki, w związku z fałszowaniem wyników wyborów prezydenckich oraz represjami wobec opozycji. Obejmowały one zamrożenie aktywów i zakaz wjazdu na terytorium UE.

 

29 października 2015 roku UE zawiesiła na cztery miesiące sankcje wobec 170 osób i trzech podmiotów białoruskich w odpowiedzi na uwolnienie wszystkich więźniów politycznych i w kontekście poprawy stosunków UE z Białorusią.

 

Karatkiewicz startowała w ostatnich wyborach prezydenckich na Białorusi 11 października 2015 roku i zajęła wtedy drugie miejsce za prezydentem Łukaszenką. Według Centralnej Komisji Wyborczej zdobyła 4,44 proc. głosów, a według niezależnego instytutu badawczego NISEPI - 15,7 proc.

 

PAP

po/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie