Premier Szydło z wizytą na Węgrzech. Trwają rozmowy z Victorem Orbanem

Polska
Premier Szydło z wizytą na Węgrzech. Trwają rozmowy z Victorem Orbanem
Polsat News

Premier Beata Szydło przybyła w poniedziałek z wizytą na Węgry. Z premierem Viktorem Orbanem będzie rozmawiać m.in. o wspólnym stanowisku Grupy Wyszehradzkiej w sprawie postulatów Wielkiej Brytanii oraz o kryzysie migracyjnym w Europie.

Szydło - oprócz rozmów z Orbanem - ma zaplanowane spotkanie z przewodniczącym parlamentu Węgier Laszlo Koverem. Szefowa polskiego rządu złoży też kwiaty pod Pomnikiem Rewolucji'56, na grobie byłego premiera Węgier Imre Nagya oraz pod Drzewcem upamiętniającym polskie ofiary i bohaterów Rewolucji'56 roku.

 

Jak informował rzecznik rządu Rafał Bochenek, rozmowy z premierem Orbanem będą dotyczyć bieżących problemów Unii Europejskiej, w tym migracji. Zapowiedział, że przedstawiciele rządu w najbliższym czasie będą się spotykać z władzami pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej (chodzi o Czechy i Słowację - przyp. red.). - Chcemy rozmawiać na temat wspólnego stanowiska na forum UE w kwestiach najważniejszych, m.in. w kwestii Brexitu, jak i również kwestii migracyjnych - podkreślił.

 

Swobodny przepływ siły roboczej ograniczony

 

W piątek w Radiu Kossuth Orban informował, że powstaje wspólne stanowisko państw V4 w sprawie postulowanych przez Wielką Brytanię ograniczeń na rynku pracy. Premier podkreślił, że według węgierskiego rządu, zgodnie z unijną zasadą swobodnego przepływu siły roboczej, nikt, a więc także Wielka Brytania, nie może ograniczać liczby obywateli państw unijnych podejmujących tam pracę.

 

- Nie wolno wprowadzać takich rozróżnień, które dyskryminują osoby przybywające tam z Europy Środkowej, czy spoza Anglii, w porównaniu z żyjącymi tam Anglikami. Właśnie trwa ustalanie, co uznać za dyskryminację, a co za uprawnione posunięcie rządu angielskiego - oznajmił Orban.

 

Podkreślił, że Węgry dążą do sformułowania wspólnego stanowiska państw wyszehradzkich, a więc także Czech, Słowacji i Polski, i właśnie m.in. z tego powodu w poniedziałek przylatuje do Budapesztu szefowa polskiego rządu, a 15 lutego odbędzie się spotkanie przedstawicieli tych państw w Pradze.

 

Rozwój zawodowy Polaków w Wielkiej Brytanii

 

O świadczeniach socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE Beata Szydło rozmawiała w piątek z brytyjskim premierem Davidem Cameronem. Jak zaznaczyła, kwestia ta wymaga "negocjacji i doprecyzowania". Podkreśliła, że Polacy, pracując na Wyspach, budują PKB tego kraju i "w związku z tym chcielibyśmy, żeby mieli takie same warunki i szanse na rozwój zawodowy jak obywatele Wielkiej Brytanii". - Będziemy na pewno szukali kompromisu - zaznaczyła Szydło. - Nie wyobrażam sobie, aby Wielka Brytania opuściła Unię Europejską - powiedziała.

 

W piątek z Cameronem rozmawiał też prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Uzyskaliśmy pełne zabezpieczenie praw socjalnych dla Polaków, którzy są w tej chwili w Wielkiej Brytanii - powiedział po spotkaniu Kaczyński.

 

Negocjacje Unia-Wielka Brytania

 

W unijnych negocjacjach z Londynem najtrudniejsze były brytyjskie żądania dotyczące możliwości ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE.

 

Przedstawiony przez szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska projekt porozumienia w sprawie warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE zakłada m.in. ustanowienie "mechanizmu zabezpieczającego", który pozwoli krajom UE na ograniczenie w wyjątkowej sytuacji dostępu do niektórych świadczeń socjalnych dla nowo przybyłych imigrantów z innego państwa unijnego maksymalnie na cztery lata.

 

Ostatecznie porozumienie między UE a Wielką Brytanią ma zostać ustalone na unijnym szczycie 18-19 lutego.

 

PAP, fot. PAP/Radek Pietruszka

mr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie