Prawie 50 lat pracował bez umowy. Tuż przed emeryturą dostał etat

Świat
Prawie 50 lat pracował bez umowy. Tuż przed emeryturą dostał etat
Pixabay/DariuszSankowski/Public Domain

Antonio Chiumiento z Pordenone na północy Włoch jest prawdopodobnie rekordzistą wśród wielkiej armii włoskich nauczycieli - tzw. prekariuszy, czyli nie mających stałego zatrudnienia. Po prawie pół wieku pracy bez stałej umowy 67-letni nauczyciel otrzymał etat w zespole szkół średnich. Do pracy został przyjęty na trzy lata przed odejściem na emeryturę.

- Pobiłem rekord. Za trzy lata będę mógł przejść na emeryturę. Zacząłem uczyć w wieku 19 lat w technikum w Pordenone, a teraz jestem zadowolony, że mogę zakończyć karierę jako stały nauczyciel - powiedział Chiumiento lokalnej prasie.

 

Szanse na stałe miejsce pracy nauczyciel otrzymał dzięki realizowanej właśnie reformie oświaty, przygotowanej przez rząd Matteo Renziego. W jej ramach etaty ma otrzymać kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli w całym kraju.

 

Teraz profesor Chiumiento będzie uczył ekonomii w zespole szkół, czyli liceum i technikum w miejscowości Tolmezzo, położonej o ponad godzinę drogi od jego rodzinnego miasta. Otrzymał umowę na czas nieokreślony począwszy od następnego roku szkolnego.

 

PAP

wj/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie