Powstanie nowy odcinek gazociągu. Pozwoli odbierać zwiększone ilości gazu z UE

Biznes
Powstanie nowy odcinek gazociągu. Pozwoli odbierać zwiększone ilości gazu z UE
Polsat News

Gaz-System podpisał umowę na budowę 14-kilometrowego odcinka gazociągu Czeszów-Wierzchowice. Wartość kontraktu to niemal 50 mln zł. - Gazociąg wysokiego ciśnienia, wraz z innymi gazociągami z Dolnego Śląska, umożliwi odbiór zwiększonych ilości gazu z krajów UE i stanowić będzie element gazowego korytarza północ-południe - poinformowała rzecznik spółki Małgorzata Polkowska.

Prace budowlane wykona PGNiG Technologie S.A. Projekt będzie współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zakończenie inwestycji planowane jest na IV kwartał 2016 r.

 

Dywersyfikacja dostaw

 

Program rozbudowy i modernizacji gazociągów na Dolnym Śląsku jest jednym ze strategicznych projektów realizowanych przez spółkę Gaz-System, którego celem jest zwiększenie możliwości importu gazu z kierunku zachodniego od około 0,9 mld metrów sześciennych na rok do około 1,5 mld metrów sześciennych na rok w pierwszym etapie. Ma to uniezależnić polski system gazowy od dostaw surowca ze wschodu.

 

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. Gaz-System jest też właścicielem spółki Polskie LNG S.A., która została powołana do budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu.

 

Plan budowy 2000 km gazociągów

 

W ramach programu inwestycyjnego 2015 - 2025 Gaz-System planuje wybudować ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Dalsza rozbudowa krajowej sieci przesyłowej, w tym powstanie nowych gazociągów w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe, a także budowa połączeń międzysystemowych z Litwą, Słowacją i Czechami, ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski i będzie stanowić istotny wkład w rozwój europejskiego systemu przesyłowego.

 

W latach 2009 - 2015 Gaz-System wybudował ponad 1200 km nowych gazociągów przesyłowych w północno-zachodniej i środkowej Polsce. Inwestycje zrealizowane przez spółkę oraz usługa fizycznego i wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim pozwoliły na znaczne zwiększenie technicznych możliwości importowych z kierunku innego niż wschodni.

 

Korytarz Północ-Południe, którego częścią ma być gazociąg Czeszów-Wierzchowice, połączy Terminal LNG w Świnoujściu oraz Gazociąg Bałtycki z terminalem Adria LNG w Chorwacji. Ma przebiegać przez Polskę, Republikę Czeską, Słowację i Węgry.

 

Korytarz składa się z wielu dwustronnych międzysystemowych połączeń gazowych oraz krajowych gazociągów, które już istnieją lub są na różnych etapach powstawania. 

 

PAP

ml/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze