Polskie MSZ potępiło wystrzelenie rakiety przez Koreę Północną

Polska
Polskie MSZ potępiło wystrzelenie rakiety przez Koreę Północną
PAP/EPA/Tibor Illyes

"Z zaniepokojeniem przyjęliśmy informację o wystrzeleniu 7 lutego br. przez KRLD rakiety balistycznej" - głosi komunikat polskiego MSZ. "Polska potępia działania, które stanowią ponowne pogwałcenie przez Pjongjang jego zobowiązań międzynarodowych oraz postanowień rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ" - napisano w oświadczeniu.

Działania te - zdaniem ministerstwa - eskalują napięcie na Półwyspie Koreańskim i stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa regionalnego oraz międzynarodowego systemu nieproliferacji i kontroli zbrojeń.

 

Nasze MSZ wezwało Pjongjang do "powstrzymania się od aktów mogących prowokować dalsze napięcia" oraz niezwłocznego podjęcia konstruktywnych rozmów w tej sprawie.

 

Jednocześnie podkreślono, że Polska pozostaje zaangażowana w stabilizację sytuacji na Półwyspie Koreański w ramach Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych.

 

Świat potępił działania Korei Północnej

 

W nocy z soboty na niedzielę Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu, co jest naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, które zabraniają Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej, pod groźbą sankcji. Na prowokację Pjongjangu natychmiast zareagowała społeczność międzynarodowa, między innymi USA, Japonia, Chiny i Korea Południowa.

 

Parę godzin później północnokoreański przywódca Kim Dzong Un powiadomił w oświadczeniu o udanym wystrzeleniu rakiety, w wyniku którego Pjongjang umieścił na orbicie satelitę.

 

W niedzielę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun potępili działania Korei Północnej i wezwali jej władze do zaprzestania prowokacyjnych działań.

 

Według krytyków działań Korei Północnej, wystrzelenie rakiety było pretekstem do sprawdzenia systemu przenoszenia rakiet balistycznych.

 

PAP

ml/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie