Po rozmowach Szydło-Orban. Umocniona współpraca Grupy Wyszehradzkiej

Polska
Po rozmowach Szydło-Orban. Umocniona współpraca Grupy Wyszehradzkiej
PAP/Radek Pietruszka

Premier Beata Szydło przyleciała w poniedziałek z wizytą na Węgry i spotkała się z premierem Viktorem Orbanem. Wspólne rozmowy dotyczyły postulatów Wielkiej Brytanii wobec Unii Europejskiej, kryzysu migracyjnego oraz współpracy transatlantyckiej.

- Wysoko oceniamy i doceniamy wizytę pani premier Beaty Szydło na Węgrzech - rozpoczął swoje oświadczenie po spotkaniu premier Węgier Viktor Orban.

 

Dodał, że wizyta premiera Polski zawsze wywołuje duży rozgłos na Węgrzech i ma wysoką rangę z dwóch powodów. - Po pierwsze, w Polsce dziś rodzą się bardzo ważne decyzje, a mimo to premier jest z nami. Po drugie, w przyszłym tygodniu mamy szczyt unijny a przedtem spotkanie Grupy Wyszehradzkiej w Pradze, gdzie w ważnych międzynarodowych sprawach będziemy się starali reprezentować wspólne stanowiska - wyjaśnił Orban.

 

Premier Węgier ocenił, że spotkania takie mają wielkie znaczenie, ponieważ "od sukcesu naszego regionu zależy sukces całej Europy". W związku z tym pierwsze porozumienie dotyczy zacieśniania współpracy polsko-węgierskiej.

 

Węgry i Polskę połączą nowe trasy

 

Jednym z najważniejszych tematów spotkania były kwestie ekonomiczne, co Orban uznał za "bardzo ważny element".

 

Orban poinformował, że Polska i Węgry zostaną połączone szybkimi trasami drogowymi. Powstaną autostrady, nowe połączenia kolejowe i lotnicze.

 

"Zgodzimy się z większością propozycji Wielkiej Brytanii"

 

- Rozmawialiśmy na temat zmian zaproponowanych przez Brytyjczyków. Stwierdziliśmy, że z większością tych propozycji możemy się zgodzić, ale są punkty, które wymagają dalszych negocjacji. Wspólne stanowisko omówimy w Pradze, a przedstawimy je w Brukseli – powiedział Orban.

 

Ostatecznie porozumienie między UE a Wielką Brytanią ma zostać ustalone na unijnym szczycie 18-19 lutego. Brytyjskie żądania w negocjacjach z Brukselą dotyczącą m.in. możliwości ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE.

 

"Zasmuca nas, że Europa od południa jest bezbronna"

 

Rozmowy dotyczyły również kwestii migracji. - Powiedzieliśmy, że martwi nas to, co się dzieje. Nie pierwszy raz widzimy, że Europa od strony południowej jest bezbronna. Proponujemy stworzyć nową linię obrony na granicy bułgarsko greckiej i grecko macedońskiej. Tam powinny być przeprowadzane kontrole przepływu migrantów – ocenił.

 

O współpracy transatlantyckiej Orban powiedział, że "ze zrozumieniem przyjmujemy silną wolę Warszawy, aby zapewnić stacjonowanie natowskich sił w regionie środkowoeuropejskim". - Każde państwo może podjąć taką decyzję - dodał.

 

Szydło: zgadzamy się, że problem migracji trzeba rozwiązywać poza Unią

 

 

Premier Beata Szydło oceniła spotkanie jako bardzo ważne. - Polska liczy na to, że współpraca polityczna z Węgrami będzie się zacieśniała. Ważne, by Europa środkowa rozwijała się i by region ten był ważnym graczem na arenie międzynarodowej – dodała.

 

W kwestii migracji oceniła, że "Polska ma od początku jednoznaczne stanowisko: powinniśmy wzmacniać strefę Schengen, nieść pomoc humanitarną, ale przede wszystkim rozwiązywać problem poza granicami zewnętrznymi Unii".

 

- Polska zawsze będzie wspierała Węgry w ważnych politycznych i gospodarczych tematach - powiedziała na zakończenie swojego oświadczenia.

 

Szydło - oprócz rozmów z Orbanem – ma jeszcze zaplanowane spotkanie z przewodniczącym parlamentu Węgier Laszlo Koverem. Szefowa polskiego rządu złoży też kwiaty pod Pomnikiem Rewolucji'56, na grobie byłego premiera Węgier Imre Nagya oraz pod Drzewcem upamiętniającym polskie ofiary i bohaterów Rewolucji'56 roku.

 

polsatnews.pl

mr/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze