PO i Nowoczesna chciały odrębnego spotkania z Komisją Wenecką. MSZ: w planie nie ma spotkań z partiami

Polska
PO i Nowoczesna chciały odrębnego spotkania z Komisją Wenecką. MSZ: w planie nie ma spotkań z partiami
Polsat News

PO chciała odrębnej rozmowy z delegacją Komisji Weneckiej - powiedział Andrzej Halicki (PO). Podobną prośbę przedstawiała Nowoczesna. MSZ podkreśla jednak, że w planie pobytu Komisji Weneckiej nie ma spotkań z partiami politycznymi tylko z instytucjami.

W poniedziałek dwudniową wizytę w Warszawie rozpoczęła pięcioosobowa delegacja Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, zwana również Komisją Wenecką, która jest organem doradczym Rady Europy. O opinię do Komisji ws. nowelizacji ustawy o TK zwrócił się w grudniu szef MSZ Witold Waszczykowski.


Halicki: do tej pory spotkania nam nie zaproponowano


Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie Halicki powiedział, że w minionym tygodniu szef klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann wysłał do MSZ list z zapytaniem dotyczącym możliwości spotkania Platformy Obywatelskiej z Komisją Wenecką. - Do tej pory takiego spotkania nie zaproponowano. Co więcej, nie mamy także potwierdzenia o spotkaniu tu, w parlamencie, które z kolei powinien przygotować marszałek Marek Kuchciński - powiedział Halicki.


- Wydaje nam się dziwne, że takimi drobnymi zabiegami rząd chce odciąć opozycję od spotkania z delegacją. To na pewno narusza standardy i wcześniejsze zobowiązania. Myślę, że to nie powinno mieć miejsca - ocenił Halicki.


MSZ: Komisja Wenecka spotyka się z instytucjami


Resort spraw zagranicznych podkreślił, że w planie pobytu przedstawicieli Komisji Weneckiej "nie ma spotkań z partiami politycznymi".


"Komisja Wenecka spotyka się z instytucjami, zgodnie z oczekiwaniami Komisji, którym MSZ starał się wyjść naprzeciw. W trakcie swojego pobytu członkowie Komisji Weneckiej spotkają m.in. z marszałkami Sejmu i Senatu oraz przedstawicielami polskiego parlamentu, w tym z wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską z Platformy Obywatelskiej" - podało biuro rzecznika prasowego MSZ.


Z kolei z komunikatu Kancelarii Senatu wynika, że delegację Komisji przyjmie marszałek Stanisław Karczewski, a do udziału w spotkaniu marszałek zaprosił senatorów z Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej.


Gasiuk-Pihowicz: posłowie powinni uczestniczyć w tej rozmowie


W swoim poniedziałkowym wystąpieniu Halicki przekonywał ponadto, że Komisja Wenecka powinna zająć się nie tylko zmianami w ustawie o TK, ale również ustawą o służbie cywilnej, o policji czy też ustawą medialną. - To są te akty, które w ostatnim czasie były przyjęte i na pewno powodują znaki zapytania i kontrowersje - zauważył.


Chęć spotkania z przedstawicielami Komisji Weneckiej wyrażał również klub Nowoczesnej. Rzeczniczka tego ugrupowania Kamila Gasiuk-Pihowicz podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poinformowała, że Nowoczesna skierowała w tym celu pismo do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. - Potrzeba tu rzeczowej, merytorycznej rozmowy. Odpowiedzi na konkretne pytania, bo uważamy, że posłowie jak najbardziej powinni uczestniczyć w tej rozmowie - podkreśliła Gasiuk-Pihowicz. Zaznaczyła jednocześnie, że Nowoczesna nie otrzymała dotychczas odpowiedzi na to pismo. 


W ocenie posłanki Nowoczesnej "zdecydowanie Komisja Wenecka powinna mieć możliwość spotkania się także z przedstawicielami opozycji". - Zwłaszcza z posłami, którzy uczestniczyli w procesie legislacyjnym, w uchwalaniu tych ustaw - powiedziała Gasiuk-Pihowicz.

 

PAP

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie