Kierwiński: Komisja Wenecka zdziwi się w Polsce

Polska

- Praktyki, z jakimi mamy do czynienia, jeśli chodzi o sąd konstytucyjny, nie są standardami demokratycznego państwa prawa, Unii Europejskiej i wspólnoty państw zachodnich - powiedział w Polsat News Marcin Kierwiński z PO. Dodał, że jeśli opinia Komisji Weneckiej będzie niedobra dla Polski, to dalsze kroki podejmie Komisja Europejska.

- Ja tylko dziwię się, że pan minister Waszczykowski i marszałek Kuchciński nie chcą dopuścić do spotkania opozycji z Komisją Wenecką. Jako klub PO wystosowaliśmy prośbę do ministra Waszczykowskiego, odpowiedź była taka, że Komisja nie znajdzie czasu, odpowiedzi od marszałka nie ma - mówił Kierwiński.

 

Kierwiński: "czy rząd PiS wypełni zalecenia"

 

Gość Bartosza Kurka zastanawiał się także, czy rząd PiS wypełni zalecenia Komisji Weneckiej, jeśli jej opinia będzie dla Polski negatywna. - Podczas debaty w Strasburgu na to pytanie pani premier nie potrafiła odpowiedzieć - zauważył Kierwiński i dodał, że "na dzisiaj bardzo trudno będzie wytłumaczyć Komisji Weneckiej, że zmiany, które dokonały się w TK, dobrze świadczą o polskiej demokracji".

 

- Komisja Wenecka wyda swoją opinię, ona będzie podstawą dalszych działań Komisji Europejskiej w ramach procedury sprawdzania praworządności w Polsce - stwierdził polityk PO.

 

- Uważam, że Komisja Wenecka trochę zdziwi się, ponieważ takie praktyki, z jakimi mamy do czynienia, jeśli chodzi o sąd konstytucyjny, nie są standardami demokratycznego państwa prawa, UE i wspólnoty państw zachodnich. Jeśli opinia byłaby niedobra dla Polski, dalsze kroki podejmie Komisja Europejska - kontynuował Kierwiński i zauważył, że najbardziej w całej sprawie cierpi wizerunek Polski.

 

Platforma przyznaje się do błędu

 

Kierwiński wytłumaczył także, dlaczego Platforma Obywatelska, która w trakcie kampanii wyborczej krytykowała program 500+, teraz sama proponuje taką ulgę i to w wersji rozszerzonej, dla każdego dziecka.

 

- Wyborcy zadecydowali że chcą dodatkowego świadczenia. To nie jest tak, że partie polityczne wiedzą wszystko. Przyjęliśmy werdykt wyborców. Jeśli PiS chce wprowadzać ten program, to niech robi to uczciwie. PiS obiecywało 500 zł na każde dziecko, teraz okazuje się, że są dzieci lepsze i gorsze - mówił.

 

Komisja w Polsce

 

W poniedziałek dwudniową wizytę w Warszawie rozpocznie pięcioosobowa delegacja Komisji Wenckiej. Na jej czele jest przewodniczący Komisji Włoch Gianni Buquicchio. Wraz z nim Polskę odwiedzi szef wydziału sprawiedliwości konstytucyjnej w Sekretariacie Komisji Weneckiej Austriak Schnutz Rudolf Duerr, a także sprawozdawcy: Christoph Grabenwarter z Austrii, Jean-Claude Scholsem z Belgii i Kaarlo Tuori z Finlandii.

 

Przewodniczący Buquicchio w poniedziałek rano spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, o czym poinformował dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski. Następnie przedstawiciele Komisji Weneckiej spotkają się z przedstawicielami Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Tego samego dnia po południu delegacja Komisji ma się spotkać z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta: ministrem Krzysztofem Szczerskim i minister Anną Surówką-Pasek. Delegaci złożą także wizytę w parlamencie, gdzie będą rozmawiać z marszałkami Sejmu i Senatu oraz przedstawicielami obu izb.

 

Polsat News, PAP

pr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie