Kamuflaż staje się rzeczywistością. Naukowcy prezentują robota, który zmienia kolor jak kameleon

Technologie
Kamuflaż staje się rzeczywistością. Naukowcy prezentują robota, który zmienia kolor jak kameleon
newscientist.com

Naukowcy z chińskiego Uniwersytetu Wuhan zaprezentowali model wydrukowanego na drukarce 3D robota, który potrafi wtopić się w otoczenie jak kameleon. Technologia ta może w przyszłości znaleźć zastosowanie militarne, co sprawi, że żołnierze i pojazdy będą mogły być niewidoczne dla obserwatora.

Model został wydrukowany w 3D oraz pokryty szklanymi wyświetlaczami, których wewnętrzna warstwa zawiera liczne nanometrowej wielkości otwory. Warstwa ta została wyłożona złotem, które utworzyło we wgłębieniach niewielkie wypukłości, a całość zwieńczono dodaniem elektrolitowego żelu zawierającego jony srebra.

 

Gdy światło odbija się od złota znajdującego się w otworach, powstają plazmony - kwanty drgań plazmowych, które decydują o właściwościach absorpcyjnych oraz refleksyjnych wyświetlacza. W ten sposób można otrzymać barwę czerwoną, natomiast modyfikacja pola elektrycznego pozwala na zamianę jej na niebieską czy zieloną. Pole elektryczne wpływa na liczbę jonów srebra, które przylegają do złota, a to z kolei przekłada się na widoczny odcień.

 

 

 

Wykrywa kolor i jasność otoczenia

 

W robocie zamontowano również czujniki, które potrafią wykryć kolor i jasność. To od nich zależy, jaka barwa pojawi się na wyświetlaczach.

 

Robot jest obecnie zdolny do wyświetlania jedynie trzech podstawowych kolorów – zielonego, niebieskiego i czerwonego. Twórcy podają jednak, że dzięki kilku usprawnieniom będzie on mógł wyświetlać każdą barwę.

 

newscientist.com, conowego.pl

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie