IPN wszczął śledztwo ws. nieprzekazania akt Zarządu II Sztabu Generalnego LWP

Polska
IPN wszczął śledztwo ws. nieprzekazania akt Zarządu II Sztabu Generalnego LWP
W środku prok. Marcin Gołębiewicz, fot. ipn.gov.pl

"Pion śledczy IPN zbada, czy nie doszło do przestępstwa przy nieprzekazaniu akt personalnych żołnierzy wywiadu wojskowego PRL" - poinformował w poniedziałek naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie prok. Marcin Gołębiewicz. Dodał, że o wszczęciu śledztwa zdecydował po rozpoznaniu zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie.

Zawiadomienia złożono po tym, jak w Centralnym Archiwum Wojskowym odnaleziono akta personalne żołnierzy Zarządu II Sztabu Generalnego LWP. Wśród materiałów była teczka ostatniego szefa Wojskowych Służb Informacyjnych gen. Marka Dukaczewskiego.

 

Instytut przypominał wcześniej, że w 2001 roku ówczesne Wojskowe Służby Informacyjne przekazały do zasobu archiwalnego IPN akta personalne żołnierzy wywiadu wojskowego PRL, zapewniając jednocześnie, iż zbiór ten jest kompletny. W związku z odnalezieniem teczek Instytut miał "uzasadnione podejrzenie, że nie dopełniono ustawowego obowiązku przekazania do IPN wszelkich akt wytworzonych przez komunistyczne organa bezpieczeństwa państwa".

 

8 lat więzienia za nieprzekazanie kompletnych

 

Zgodnie z ustawą o Instytucie "kto będąc zobowiązany uchyla się od obowiązku przekazania stosownych dokumentów archiwalnych IPN, popełnia przestępstwo zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności". - Takie przestępstwa są ścigane z urzędu przez IPN, a dokładnie Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - przypomniał Instytut Pamięci Narodowej.

 

"W IPN wszczęte zostały stosowne procedury prawne związane z podejrzeniem popełnienia tego przestępstwa" - podał Instytut.

 

Akta Dukaczewskiego i Żyłowskiego trafią do IPN

 

Tydzień temu pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej ds. Reformy Archiwów Wojskowych i p.o. dyrektora Centralnego Archiwum Wojskowego Sławomir Cenckiewicz po odnalezieniu w Centralnym Archiwum Wojskowym akt personalnych oficerów Zarządu II Sztabu Generalnego, poinformował, że odnalezione tam dokumenty są głównymi aktami personalnymi tych oficerów, "które tylko w części pokrywają się z ich dokumentacją osobową udostępnianą w archiwum IPN".

 

Cenckiewicz zapowiedział, że akta byłego szefa Wojskowych Służb Informacyjnych gen. Marka Dukaczewskiego, pierwszego szefa WSI Czesława Wawrzyniaka i szefa Oddziału "Y" Zdzisława Żyłowskiego, nadzorującego m.in. działalność dyrektora generalnego FOZZ, trafią w najbliższym czasie do Instytutu Pamięci Narodowej.

 

"Śledztwo dotyczy nieprzekazania teczek wojskowych akt personalnych o sygnaturach CAW 1921/03/753, CAW 2344/12/1 i CAW 1912/02/52" - podał w poniedziałek prokurator.

 

Wojskowe Służby Informacyjne działały od 1991 do 2006 roku. Ich zadaniem był wywiad i kontrwywiad na rzecz sił zbrojnych. WSI podlegały MON. Likwidatorem WSI był obecny minister obrony Antoni Macierewicz.

 

PAP

po/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie