Delegaci Komisji Weneckiej na spotkaniu w Sądzie Najwyższym

Polska
Delegaci Komisji Weneckiej na spotkaniu w Sądzie Najwyższym
Gmach Sądu Najwyższego, fot. Flickr/_ashlee_/CC BY 2.0

Od spotkania z władzami Sądu Najwyższego delegaci Komisji Weneckiej rozpoczęli w poniedziałek dwudniowy cykl rozmów dotyczących sytuacji wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Spotkania mają posłużyć Komisji do wypracowania opinii ws. nowelizacji ustawy o TK.

Delegacja Komisji Weneckiej (Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo) przebywa w poniedziałek i wtorek z wizytą w Polsce na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Delegacja przyjechała w ramach prac nad opinią nt. zmian w prawodawstwie polskim odnoszących się do Trybunału Konstytucyjnego, o wydanie której 23 grudnia 2015 r. wystąpił MSZ.


Komisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy złożonym z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej. Działa od 1990 r. Zrzesza 60 państw.

 

Spotkania z prezydentem oraz przedstawicielami organów sądowniczych


Delegaci Komisji Weneckiej mają spotkać się w Warszawie z przedstawicielami najwyższych władz i organów sądowniczych w Polsce: prezydentem Andrzejem Dudą, ministrem sprawiedliwości, Trybunałem Konstytucyjnym, Sądem Najwyższym oraz Krajową Radą Sądownictwa i Rzecznikiem Praw Obywatelskich, a także z władzami Sejmu i Senatu. W planach jest też spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych.
 
Jako pierwsze w poniedziałek o godz. 8:30 rozpoczęło się spotkanie w SN. Biuro prasowe SN zapowiedziało, że po spotkaniu jego tematy zostaną przedstawione na briefingu rzecznika SN.


Ze strony Komisji Weneckiej w spotkaniu uczestniczą szef wydziału sprawiedliwości konstytucyjnej w sekretariacie Komisji Schnutz Rudolf Duerr z Austrii, a także członkowie Komisji: Christoph Grabenwarter z Austrii i Jean-Claude Scholsem z Belgii. Przewodniczący Komisji, Gianni Buquicchio z Włoch, dołączy do rozmów w SN, po spotkaniu z Andrzejem Dudą, które jest planowane na godz. dziewiątą
 

Po stronie polskiej w spotkaniu biorą udział I Prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf, prezes Izby Cywilnej SN prof. Tadeusz Ereciński, prof. Karol Weitz z tej izby, a także prof. Dariusz Świecki z Izby Karnej SN oraz przedstawiciel ministerstwa sprawiedliwości.

 

Również w poniedziałek rano delegaci Komisji spotkają się z przedstawicielami Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa; po południu złożą wizytę w parlamencie, gdzie będą rozmawiać z marszałkami Sejmu i Senatu oraz przedstawicielami obu izb.


Po południu Komisja spotka się z ministrami Kancelarii Prezydenta, Krzysztofem Szczerskim i Anną Surówką-Pasek.

 

We wtorek spotkanie z organizacjami pozarządowych


Na wtorek zaplanowano spotkania w Ministerstwie Sprawiedliwości i Trybunale Konstytucyjnym oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Delegaci spotkają się również z reprezentantami organizacji pozarządowych, które na początku grudnia ubiegłego roku - jako pierwsze - zwróciły się do Komisji Weneckiej.


Były to Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Naczelna Rada Adwokacka, INPRIS - Instytut Prawa i Społeczeństwa, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Spraw Publicznych, Fundacja Panoptykon, Fundacja im. Stefana Batorego, Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Sieć Obywatelska Watchdog Polska.


PAP

grz/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie