Adele królową rynku muzycznego

Kultura
Adele królową rynku muzycznego
Adele.com

Najnowszy album brytyjskiej artystki znalazł w 2015 r. 15 mln nabywców, choć ukazał się niewiele ponad miesiąc przed końcem roku - poinformowała Międzynarodowa Federacja Branży Fonograficznej (IPFI). Album "25" był również najlepiej sprzedającym się krążkiem w Polsce, o czym donosił wcześniej ZPAV.

Premiera "25" odbyła się 20 listopada, a album od razu stał się hitem. Tylko w Stanach Zjednoczonych w pierwszym tygodniu sprzedało się ponad 3,38 mln jego kopii. Płyta szybko trafiła na pierwsze miejsca list przebojów w takich krajach jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania.


Obok Adele w pierwszej trójce najpopularniejszych artystów znaleźli się według IPFI brytyjski wokalista i kompozytor Ed Sheeran oraz amerykańska piosenkarka Taylor Swift. Co ciekawe, na liście 10 najlepiej sprzedających się artystów aż połowa pochodzi z Wielkiej Brytanii. Tak wygląda pełna lista:


1. Adele
2. Ed Sheeran
3. Taylor Swift
4. Justin Bieber
5. One Direction
6. Coldplay
7. Maroon 5
8. Sam Smith
9. Drake
10. The Weekend.


IPFI to organizacja o charakterze non-profit, która co roku prezentuje podsumowania najlepiej sprzedających się wykonawców. Zajmuje się również zwalczaniem piractwa i reprezentowaniem firm przemysłu muzycznego. W swoich podsumowaniach sprzedaży IPFI bierze pod uwagę nie tylko sprzedaż muzyki na tradycyjnych nośnikach, takich jak np. płyta CD, ale też kopii cyfrowych oraz odtworzeń w serwisach streamingowych.


BBC

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie