54 mln zł na innowacje dla naukowców i firm. Właśnie ruszył konkurs

Biznes
54 mln zł na innowacje dla naukowców i firm. Właśnie ruszył konkurs
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Można już aplikować o granty na innowacyjne badania w programach o nazwie TEAM i TEAM-TECH, realizowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Możliwe jest sfinansowanie w ten sposób nawet 80 proc projektu. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych.

W obu programach zgłaszać mogą się naukowcy posiadający co najmniej stopień naukowy doktora. Finansowanie jest przyznawane na 3 lata (z możliwością przedłużenia na kolejne 2 lata).

 

Fundacja zaleca, aby budżet projektu nie przekroczył 3,5 mln zł. Pieniądze można przeznaczyć m.in. na wynagrodzenia, prace zlecone (podwykonawstwo), stypendia, szkolenia i staże w ramach rozwoju kadr oraz na pokrycie pozostałych kosztów związanych z prowadzeniem prac badawczo rozwojowych. Projekty mogą być realizowane w jednostkach naukowych, przedsiębiorstwach lub konsorcjach naukowo-przemysłowych w Polsce.


Według wytycznych do konkursów Fundacja sugeruje nawet wysokość wynagrodzeń, w przypadku pracy na rzecz realizacji projektu w pełnym wymiarze godzin np. kierownik projektu powinien otrzymywać 27 tys. zł na miesiąc, jego zastępca 17,5 tys. zł, doktorant 8 tys. zł a student 4 tys. zł. 


- Jestem przekonany, że konkursy stworzą możliwość najzdolniejszym naukowcom z Polski i z zagranicy realizowania w naszym kraju prac badawczo-rozwojowych na światowym poziomie. Po raz pierwszy Fundacja oferuje także dofinansowanie grantów realizowanych w firmach lub konsorcjach naukowo-przemysłowych – podkreśla dr Tomasz Poprawka, wicedyrektor ds. działalności programowej w Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.


Termin przyjmowania aplikacji do obu programów w pierwszym konkursie upływa 15 marca. Kolejne nabory w tym roku zostaną ogłoszone w maju i listopadzie.


Szczegółowe informacje na temat tych konkursów można znaleźć tutaj i tutaj

 

polsatnews.pl

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie