2 tys. osób chce wynająć państwowe mieszkania

Biznes
2 tys. osób chce wynająć państwowe mieszkania
Piaseczno/Fundusz Mieszkań na Wynajem

Około 2 tys. osób złożyło wniosek o wynajęcie lokalu w ramach państwowego Funduszu Mieszkań na Wynajem, prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W sumie w ubiegłym roku Fundusz zakupił ponad 1000 mieszkań.

Fundusz prowadzony przez BGK Nieruchomości planuje do końca 2020 roku dostarczyć na rynek około 20 tys. mieszkań czynszowych wartych około 5 mld zł. Fundusz kupuje całe budynki od deweloperów i spółdzielni. Z założenia opłaty za wynajem tych mieszkań mają być nieco niższe niż na rynku komercyjnym.

 

Dobry standard, kuchnia i łazienka

 

Według przedstawicieli Funduszu proponowane mieszkania są wykończone w dobrym standardzie, z wyposażoną łazienką i kuchnią. Czynsz jest uzależniony od wielkości mieszkania, lokalizacji oraz ceny, za którą Fundusz Mieszkań na Wynajem nabył nieruchomość. Oferowane jest również całodobowe wsparcie najemcy przez Centrum Obsługi Klienta i zarządcę budynku.

 

- Od samego początku Fundusz Mieszkań na Wynajem cieszy się dużą popularnością. Od początku naszej działalności ok. 2 tys. osób złożyło wniosek o wynajem. Wśród wynajmujących są zarówno rodziny z dziećmi, jak i single oraz seniorzy, a pierwsza osoba wprowadziła się 13 marca 2015 roku - podsumowuje prezes BGK Nieruchomości Ryszard Słowiński.

 

- Strategia Funduszu przewiduje inwestycje w 7 aglomeracjach w Polsce - dodał.

 

Kolejne czynszówki w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i Katowicach

 

W I kwartale tego roku Fundusz przygotowuje do oddania  inwestycję w Krakowie (45 mieszkań). Ponad 100 mieszkań zostanie oddanych we Wrocławiu, 229 mieszkań w Warszawie oraz 146 mieszkań w Katowicach. Inwestycja we Wrocławiu oraz w Warszawie będzie dostępna w pierwszym kwartale 2017 roku. Mieszkania w Katowicach będą gotowe dla najemców nieco później - w II kwartale przyszłego roku. Planowane są także inwestycje w Łodzi.

 

W sumie pierwszy rok działalności (2015) Fundusz zamknął liczbą zakontraktowanych 2,4 tys. mieszkań, z czego 380 zostało już wynajętych, kolejnych ponad 1 tys. jest zakupionych.

 

Aktualnie państwowe mieszkania wynajęte są w Poznaniu, podwarszawskim  Piasecznie oraz w Gdańsku. - Chcielibyśmy, aby w dominującej części w naszych budynkach były mieszkania jedno i dwupokojowe, gdyż takie cieszą się największym zainteresowaniem ze strony najemców - podkreśla prezes Ryszard Słowiński. Większość umów zawarta jest na około 2 lata. - Najem od  Funduszu zapewnia wiele możliwości - np. najemca może zamienić mieszkanie na większe lub na lokal w innym mieście - dodał Słowiński.

 

PAP

ptw/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze