Turcja zaostrza wymogi wizowe dla Irakijczyków

Świat
Turcja zaostrza wymogi wizowe dla Irakijczyków
PAP/EPA/SEDAT SUNA

Władze Turcji zaostrzają wymogi wizowe dla obywateli sąsiedniego Iraku - poinformował w sobotę minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu. Teraz Irakijczycy chcący otrzymać turecką wizę będą musieli udać się do konsulatu.

Jak pisze agencja EFE, dotychczas obywatele Iraku mogli złożyć wniosek o wizę bezpośrednio na granicy lub otrzymać ją w parę minut przez internet. Jest to procedura stosowana w Turcji względem obywateli państw Unii Europejskiej.

 

Walka z napływem

 

Iraccy obywatele, którzy już posiadają wizę bądź pozwolenie na pobyt w krajach strefy Schengen, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i krajach UE, nadal będą mogli otrzymać turecką wizę przez internet. Pozostali także mogą złożyć wniosek online, ale muszą odebrać dokument w placówce dyplomatycznej. To środek, który ma pomóc władzom Turcji w walce z nielegalną imigracją - pisze agencja AFP.

 

Według szacunków ONZ w Turcji obecnie przebywa ok. 300 tys. irackich uchodźców oraz 2,5 mln Syryjczyków. Wśród migrantów, którzy starają się dotrzeć przez Turcję do Grecji, Irakijczycy stanowią 9 proc., co stawia ich na trzecim miejscu za Syryjczykami i Afgańczykami.

 

Turcja, która aspiruje do członkostwa w UE, zobowiązała się do podjęcia starań, aby ograniczyć rekordowy napływ migrantów zmierzających do Europy. W zamian Ankarze obiecano pomoc w wysokości 3 mld euro.

 

PAP

mr/pen

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze