Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

Polska
Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach
Flickr/Daniel Thornton/CC BY 2.0

Pierwszy tej zimy trzeci stopień zagrożenia lawinowego ogłosiło w niedzielę Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Trzeci stopień oznacza znaczne zagrożenie i TOPR nie zaleca wychodzenia powyżej górnej granicy lasu. W Tatrach wieje halny, a prędkość wiatru osiąga 130 km/h. Zerwane trakcje energetyczne pozbawiły prądu część Zakopanego i Poronina.

Ogłoszony przez TOPR trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że stabilność pokrywy śnieżnej jest umiarkowana lub słabo związana na wielu stromych stokach. Prawdopodobieństwo zejścia lawiny określa się jako możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. Sytuację pogorszy jeszcze wiejący wiatr halny oraz zapowiadane opady śniegu.


TOPR ostrzega, że poruszanie się w górach w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej umiejętności oceny możliwości zejścia lawin. Należy unikać stromych stoków.

 

Halny zrywa trakcję energetyczną 

 

Silny wiatr w Tatrach sprawia spore problemy na drogach. Na dojeździe do Morskiego Oka utknęło w niedzielę kilkanaście samochodów, wiatr powalił drzewa na jezdnię. Część Zakopanego i Poronina pozbawiona jest dostaw prądu. Bez prądu są też mieszkańcy Raby Wyżnej i Spytkowic w powiecie nowotarskim.

 

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego ogłoszony przez TOPR ważny jest do wtorku do godz. 20.

 

 

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze