"Pogwałcenie pięciu rezolucji". NATO potępia Koreę Północną

Świat
"Pogwałcenie pięciu rezolucji". NATO potępia Koreę Północną
Flickr/Utenriksdepartementet UD/CC BY-ND 2.0)

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potępił w niedzielę wystrzelenie przez Koreę Północną rakiety dalekiego zasięgu, nazywając to bezpośrednim pogwałceniem pięciu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

- Bardzo zdecydowanie potępiam wystrzelenie przez Koreę Północną rakiety przy użyciu technologii rakiet balistycznych - napisał Stoltenberg w oświadczeniu. Przypomniał, że Pjongjang złamał w ten sposób między innymi rezolucje RB ONZ dotyczące zakazu wystrzeliwania pocisków balistycznych i zakazu testowania technologii nuklearnej.

 

Wcześniej w niedzielę sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał Koreę Północną, by "zaprzestała prowokacyjnych działań". Korea Północna naruszyła rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ i zrobiła to pomimo jednogłośnego protestu społeczności międzynarodowej - podkreślił sekretarz generalny ONZ.

 

W nocy z soboty na niedzielę Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu, co jest naruszeniem rezolucji RB ONZ, które zabraniają Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji. Na prowokację Pjongjangu natychmiast zareagowała społeczność międzynarodowa, między innymi USA, Japonia, Chiny i Korea Południowa.

Parę godzin później w swoim oświadczeniu północnokoreański przywódca Kim Dzong Un powiadomił o udanym wystrzeleniu rakiety, w wyniku którego Pjongjang umieścił na orbicie satelitę.

 

We wtorek Korea Północna informowała Międzynarodową Organizację Morską (IMO), że w okresie między 8 a 25 lutego planuje wystrzelenie rakiety z satelitą obserwacyjnym. Plan ten już wtedy skrytykowała społeczność międzynarodowa, która postrzega go jako test rakiety dalekiego zasięgu.

 

PAP

kan

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze